Kwarantanną objęto także 41 osób z personelu. Opieką mają się zająć siostry zakonne, które prowadzą DPS w Tuchowie. Zakonnice w części także są w izolacji - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Małopolski Inspektor Sanitarny Jarosław Foremnny.

- Mam nadzieję, że opatrzność czuwa i los będzie łaskawy dla tych wszystkich ludzi, aczkolwiek może okazać się, że parę tych zakażeń mamy. Na razie wśród objętych kwarantanną nie mamy osób, które wykazywałyby objawy chorobowe. Kwarantanna została zarządzona, bo taki jest rygor epidemiologiczny, w ten sposób się postępuje. Przez 14 dni te osoby będą obserwowane - tłumaczy Jarosław Foremnny.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 6 redemptorystów. 3 z nich było pod koniec maja na rekolekcjach z osobą z Niemiec, u której po powrocie do domu potwierdzono zakażenie COVID-19. 

Zakażeni redemptoryści po powrocie do klasztoru w Tuchowie 28 maja nie mieli żadnych objawów choroby. 2 czerwca dostali telefon, że mogą mieć koronawirusa. Zakaziło się nim także 3 innych duchownych z klasztoru w Tuchowie, u których wystąpiły symptomy COVID-19. Jak zapewnił Małopolski Inspektor Sanitarny około 150 osób, które są na kwarantannie, mają w najbliższych dniach przejść testy na koronawiursa.

Małopolski Inspektor Sanitarny apeluje, żeby podczas uczestniczenia w Mszach Świętych czy też procesji Bożego Ciała zakładać maseczkę na twarz i nos oraz stosować dystans społeczny. - To naprawdę daje duże - w tej chwili już udowodnione - prawdopodobieństwo zmniejszenia ryzyka zakażenia od osoby siedzącej obok - zapewnia Foremny.

Przypadki COVID-19 są notowane także wśród redemptorystów z innych miejsc w Polsce, którzy 30 maja byli na święceniach kapłańskich w Tuchowie.

Więcej na temat sytuacji w Tuchowie: Tarnowscy księża na kwarantannie, bp. Leszkiewicz nie ma Covid-19

 

 

(Bartek Maziarz/Martyna Masztalerz/jp)

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.