Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

2831 lampek rozświetliło Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych w podtarnowskiej Zabawie

  • Tarnów
  • date_range Niedziela, 2018.11.18 16:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:00 )
Co roku w podtarnowskiej Zabawie 18 listopada - obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W miejscu gdzie znajduje się jedyny w Europie Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych spotykają się politycy, samorządowcy ale także specjaliści w zakresie ruchu drogowego i osoby, które straciły bliskich w wypadkach drogowych.

fot: Agnieszka Wrońska

posłuchaj bliskich osób,które zginęły w wypadkach
Tarnów/Zabawa - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Każda lampka to pamięć o jednej osobie, która zginęła w 2017 roku w wypadku drogowym. W ten symboliczny sposób w Zabawie uczczono obchodzy Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który co roku obchodzony jest właśnie 18 listopada.

W tej niewielkiej miejscowości funkcjonuje bowiem centrum wsparcie dla takich rodzin. W listopadzie do Zabawy przyjeżdżają z całego świata i podkreślają, że to jedyne miejsce w Polsce gdzie znalazły pomoc i wsparcie po tragedii utraty bilsikej osoby w wypadku. Od lat mówi się o tym aby w Zabawie wybudować budynek w którym miałoby się znaleźć Centrum Leczenia Traumy.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił wsparcie dla idee budowy w Zabawie  takiego centrum, które miałoby pomagać rodzinom, które straciły swoich bliskich w wypadkach drogowych.

 

Minister Adamczyk zapowiedział też w Zabawie start rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych - pozwoli on na dofinansowanie remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowę mostów w ciągach dróg samorządowych. Program ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach i ruszy w przyszłym roku a w budżecie na potrzeby dróg lokalnych ma być ponad 6 mld złotych.

W niedzielę 18 listopada, w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, policjanci będą apelować do kierujących i pieszych o odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie na drodze; będą przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a także obowiązujących przepisach.

W komunikacie na stronie internetowej policji w nawiązaniu do Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, podkreślono, że jego obchody "będą wyrazem pamięci o poszkodowanych na drogach". "Tego dnia policjanci zaapelują do kierujących i pieszych o odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie na drodze" - czytamy.

"Policjanci, dbając o bezpieczeństwo na drogach oraz solidaryzując się z rodzinami ofiar wypadków komunikacyjnych, przyłączą się do obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Funkcjonariusze podczas rozmów z kierującymi oraz pieszymi będą przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a także obowiązujących przepisach. W swoich apelach będą zwracać się o rozwagę i ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby każdy z nich mógł bezpiecznie dotrzeć do celu" - podkreślono w komunikacie.

Jak przypomniano, po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

Zaznaczono, że w Polsce główne obchody, od kilku lat, odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Ważnym elementem uroczystości jest zapalenie symbolicznego światła pod Pomnikiem oraz posadzenie drzewa pamięci. Ponadto, organizowane są uroczystości kościelne, spotkania z rodzinami ofiar, koncerty, seminaria naukowe.

 

Agnieszka Wrońska/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1253955

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię