W Krakowie rządzi Wisła. FOTO

• date_range Niedziela, 2014.02.23 13:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:30 )
187. Wielkie Derby Krakowa przechodzą do historii! Wisła wygrywa na swoim stadionie z Cracovią 3-1. Wspaniale kibicom Białej Gwiazdy "przedstawił się" zimowy nabytek Semir Stilić, który zdobył gola i zaliczył asystę.

Derby Krakowa - Wisła - Cracovia 3-1

Po raz kolejny kibice mogą być zadowoleni z poziomu derbów. Po wyjątkowych emocjach ostatecznie ze zwycięstwa i trzech cennych punktów cieszą się faworyzowani gospodarze- zespół Wisły. Przy Reymonta 22 mocno osłabiona kadrowo Cracovia nie zawiodła. Mimo ,że na 15 minut przed końcem przegrywała 2-0, to zdołała zdobyć kontaktowego gola , a w końcówce bliska była nawet wyrównania. Ostatecznie, po błędzie Marcina Kusia bramkę, która przesądziła o wyniku finałowym zdobył jednak Łukasz Garguła i to między innymi dzięki niemu w Krakowie rządzi od dziś Biała Gwiazda.

Mecz agresywniej zaczęli "przyjezdni". Panowanie nad piłką z rzadka przekładało się jednak na sytuacje podbramkowe. W 8. minucie okazję miał Sarki, ale jego indywidualny rajd zakończył się bez strzału. Wisła prowadzenie objęła w 34, minucie, kiedy to Semir Stilić dośrodkował z rzutu wolnego, a do bramki główką piłkę posłał Arkadiusz Głowacki.

2 do 0 było już kilka minut później. Wisła wykończyła akcje dwójki Stilić-Brożek. Ten drugi ograł Dąbrowksiego i podał na środek pola karnego do niekrytego Stilicia. Bośniak minął Kusia i bez kłopotów, z bliska umieścił piłkę w siatce.

Po przerwie trener Stawowy wpuścił do gry Przemysława Kitę, ale to gospodarze nadal mieli inicjatywę. Okazję po podaniu od Burligi zmarnował Paweł Brożek. Po chwili do głosu doszli gracze 'Pasów", ale nawet debiutujący Denis Rakels nie potrafił odmienić oblicza meczu. Wisła zaś skupiła się na obronie wyniku, a w 72. minucie dogodną okazję zmarnował Donald-Wilde Giuerrier.

W 76. minucie wreszcie kontaktową bramkę zdobyła Cracovia. Po odegraniu przez Kitę przepiękną bramkę z 16 metrów zdobył Saidi Ntibazonkiza. Goście zwietrzyli szansę i już po chwili byli bliscy wyrównania. W 85. minucie z rożnego dośrodkował Boljevic i po zamieszaniu piłkę z linii bramkowej Wisły wybił Piotr Brożek.

Po trzech minutach i błędzie Kusia trzeciego gola dla Wisły zdobył rezerwowy Łukasz Garguła.

WISŁA Kraków 3 : 1 CRACOVIA

'33 Arkadiusz Głowacki (1-0)
'39 Semir Stilic (2-0)
'76 Saidi Ntibazonkiza (2-1)
'87 Łukasz Garguła (3-1)

Skład Wisły: Miśkiewicz, Burliga-żk, Głowacki, Bunoza, Piotr Brożek-żk, Chrapek('88 Burdenski), Stjepanović('76 Garguła), Sarki('66 Dudka), Stilić, Guerrier, Paweł Brożek

Skład Cracovii: Pilarz, Nykiel, Dąbrowski-żk, Kuś, Marciniak, Szeliga('72 Dudzic), Danielewicz('64 Rakels), Straus, Bernhardt('53 Kita), Ntibazonkiza, Boljević

90:00+2 Koniec meczu! 187. Wielkie Derby Krakowa przechodzą do historii! Wisła wygrywa na swoim stadionie Cracovią 3--1.

90:00 Sędzia dolicza jeszcze dwie minuty.

'88 Ostatnia zmiana w Wiśle. Burdenski zmienia Chrapka

'87 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!! I już chyba po emocjach ! Garguła strzela na 3-1 po karygodnym błędzie w wybiciu Kusia. Piłkę spod nóg Brożka wybił Nykiel, ale zrobił to tak niefortunnie, że ta trafiła wprost pod nogi Łukasza Garguły, ktory pewnym strzałem umieścił ją w okolicach okienka

'84 Ach! Część kibiców juz to widziała w siatce. Najpierw z 20 metrów "opadajacy liść" sparowany przez Miśkiewicza posłał Straus, a po chwili po rzucie rożnym Boljevicia piłke niemal z linii bramkowej wybił Guerrier

'83 Kita został nieprzepisowo powstrzymany przez Piotra Brozka. Kolejna kartka w tym meczu...

'81 Taktyczny faul Dąbrowskiego na rozpędzającym się Gargule. Żółta kartka dla Pasiaka

'80 Głupia starta Nykiela mogła poskutkowac otwarciem drogi do bramki dla Pawła Brożka. Sędzia słusznie jednak wychwycił pozycje spaloną "Brozia"

'78 Gol wyraźnie uskrzydlił Cracovię. Teraz to ona ma inicjatywę w grze. Wisła mądrze utrzymuje się przy piłce

'75 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!!!!!! Cracovia zdobywa bramkę kontaktową! Po kapitalnym rozegraniu piłki przez Rakelska i Dudzica z okolic 16 metra w samo okienko trafił Saidi Ntibazonkiza! To jeszcze nie koniec wielkich emocji

'73 Rakels dośrodkowuje, piłka odbija się jeszcze od nogi Burligi i łapie ją Miśkiewicz. Kolejna zmiana w drużynie Pasów - Dudzic zmienia Szeligę

'70 Są już oficjalne dane- dziś na stadionie zasiadło 28470 widzów.

'69 Donald Guerrier zaczarował futbolówkę przed polem karnym, mijając dwóch obrońców i przygotował sobie uderzenie na bramkę z 20 metrów. Ponad poprzeczkę

'66 I mamy tez zmianę w druzynie Wisły. Murawę opuszcza Emmanuel Sarki. Wchodzi wracający po 5 latach do Krakowa Dariusz Dudka

'64 Szykuje się zmiana i debiut w drużynie Pasów. Danielewicza zmienia sprowadzony do drużyny zimą Denis Rakels

'63 Od kilku minut Cracovia bardzo ładnie rozgrywa piłkę...na własnej połowie. Przejście linii środkowej skutkuje jej stratą i groźnymi kontrami Białej Gwiazdy

'60 Boljević uderzał z wolnego z 25 metrów. Mocno, ale w mur i będzie jeszcze róg. Piłka kręci się wokół pola karnego, ale w końcu traci ją Nykiel i Miśkiewicz od bramki

'58 Marciniak ładnie przeciął podanie do Guerriera i podciągnął do środka pola. Tam jednak panuje jakaś straszliwa niemoc.

'55 Beznadziejne uderzenie Danielewicza - po ziemi i wprost w Miśkiewicza

'52 Nieźle rozwijała się akcja Cracovii, ale podanie Strausa do Danielewicza przeciął pewnie Bunoza. Od utraty bramki Cracovia w zasadzie nie istnieje...Żółtą kartka ukarany Burliga. Zawodnik z pewnością nie zagra za tydzień w Gdańsku to już jego 12 żółta kartka w sezonie

'50 No i mamy przerwę w grze! Na murawę ze strony sektora Wisły posłane zostały race. Spiker woła o zaprzestanie i przypomina o grożących klubowi konsekwencjach nielegalnej pirotechniki. Po tego typu wydarzeniach w derbach jesiennych , stadion Cracovii zamknięty był dla kibiców na dwa mecze

'49 Stilić nie miał miejsca na uderzenie z 16 metrów. Podał piłkę Pilarzowi do rąk

'46 Zaczynamy drugą połowę - groźnie Wisła! Po podaniu od Burligi Paweł Brożek nie zdołał pokonać Pilarza z 5 metrów. Piękna obrona golkipera Pasów

45:00 Sędzia nie doliczył ani jednej minuty do pierwszej połowy spotkania. Po pierwszych 45 minutach Wisła prowadzi z Cracovią już 2-0

'43 Nieprawdopodobne błędy w obronie Pasów! Stilić po prostu podszedł pod bramkę , zrobił prosty zwód i uderzył z 16 metrów na bramkę Cracovii. Pilarz efektowną, instynktowną paradą ratuje swój zespół przed blamażem.

'41 Znów okazja gospodarzy i znów pierwsze skrzypce odgrywa w niej Stilić. Tym razem jednak jego podanie na zamykającego dłuższy słupek Brożka wyłapuje Pilarz

'39 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!! Niesamowicie w zespół Smudy wkomponował się Stilić! Po ograniu Nykiela Pawel Brożek podał delikatnie do środka, do nieobkrytego Bośniaka, a ten wyczekał Pilarza i uderzył obok niego. Pierwszy gol Stilicia dla Wisły

'37 Świetne podanie Bunozy do wbiegającego w pole karne Guerriera. Haitańczyk zareagował jednak zbyt wolno i jedynie trącił piłkę - wprost w ręce Pilarza

'36 Tym razem jednak górą Damian Dąbrowski i futbolówka jest już w środku pola

'35 I znów groźnie pod bramką Pasów. Będzie rzut rożny...

'33 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!! Arkadiusz Głowacki strzałem głową "w okienko" otwiera wynik w 187. Derbach Krakowa! Doskonałe podanie z rzutu wolnego posłał Semir Stilić!

'32 Straus świetnie przejął piłkę na 30 metrze od bramki Wisły, ale w gąszczu nóg nie zdołał oddać strzału na bramkę Miśkiewicza

'29 Marciniak przytomnym wślizgiem powstrzymuje atak prawym skrzydłem w wykonaniu Sarkiego

'24 Mimo, że Cracovia jest przy piłce ponad 65% czasu, to Wisła jest bliższa zdobycia bramki. Na razie jednak jej strzały, jak chwilę temu Guerriera, odbijają obrońcy

'22 Faulowany w środku pola był Dąbrowski, ale sędzia nadal nie zdecydował się na wyciągnięcie kartonika

'18 Po dośrodkowaniu Stilicia z wolnego głowa piłkę trąca Burliga, ale ta leci wysoko nad bramką Cracovii

'17 Danielewicz fauluje Chrapka 35 metrów od bramki i będzie okazja dla Wisły na groźna wrzutkę z wolnego

'14 Sarki bez walki oddaje wykopem piłkę Wiśle. Skrzydłowy Pasów rozpędził się prawym skrzydłem, ale w sukurs nie poszedł mu żaden z partnerów.

'11 Stjepanović doskonale podał do wychodzącego Brożka, a ten dosłownie w ostatnim momencie, przed oddaniem strzału stracił piłkę na rzecz interweniującego dalekim wykopem Dąbrowskiego! Gorąco przy Reymonta!

'10 Szeliga przecina otwierające podanie Chrapka do Pawła Brożka, ale po chwili znów jest groźnie pod branką Cracovii! Ofiarnym wślizgiem przed strzałem Stilicia powstrzymuje Nykiel

'8 Ach! Wspaniały indywidualny rajd Sarkiego! Burundyjczyk z piłką przebiegł około 30 metrów, ale na linii 16 metra zatrzymał go przed strzałem Głowacki. Na razie to goście wyglądają groźniej

'6 Ładnie zapowiadał się ofensywny wypad Starusa, ale Czech ewidentnie zbyt długo zwlekał z podaniem na lewe skrzydło i piłkę odebrał mu Chrapek

'4 I mamy pierwszy strzał! Z 30 metrów Pilarza pokonać próbował Sarki, ale golkiper Pasów pewnie złapał futbolówkę " w koszyczek"

'3 Prawą stroną pomknął Danielewicz, ale w kluczowym momencie zamiast podać do środka wdarł się w drybling z Bunozą.

'1 Cracovia od pierwszych minut w natarciu. I już wywalczyła rzut rożny, z którego jednak niewiele wyniknęło.

'1 Zaczynamy! Wisła w tradycyjnych czerwono-białych trykotach, "Pasy" w błękitnych koszulkach oraz czarnych spodenkach i getrach

15:29 Sekundy dzielą nas od pierwszego gwizdka w 187. Wielkich Derbach Krakowa! Z głosników rozbrzmiewa "Jak długo na Wawelu" - niegdyś hymn Cracovii, dziś jej siostry z drugiej strony Błoń

15:17 Na meczu jest też około 2 tysiące fanów najstarszego polskiego klubu - Cracovii!

15:15 Powoli wypełnia się stadion . Przypomnijmy - arena Wisły Kraków w pełni zapełni się dziś po raz drugi w historii. Sprzedanych zostało około 30 tysięcy biletów.

15:06 Pasy do meczu przystępują bardzo osłabione. Trener Stawowy nie ma do dyspozycji Mateusza Żyki, Sebastiana Stebleckiego (kartki), a także Marcina Budzińskiego i Dawida Nowaka (kontuzje). Wszystkie argumenty, wraz z wypełnionym po brzegi stadionem przemawiają za Wisłą. Ale stara derbowa prawda mówi, o tym, że "Święta Wojna" rządzi się własnymi prawami.

14:53 W pierwszym składzie Wisły z "pewniaków" zabraknie jedynie Łukasza Garguły. Pomocnik w ostatnim meczu przeciwko Piastowi doznał kontuzji, ale od dwóch dni już trenuje i jest na ławce rezerwowych

14:48 Trener Stawowy zaskoczył kibiców wystawionym przez siebie składem. W bramce znów wystąpi Krzysztof Pilarz, zaś w środku obrony Marcin Kuś i Damian Dąbrowski. W ataku, podobnie jak z Zawiszą zagra Vladimir Boljević.