W tym tygodniu tytuł "Sportowca Tygodnia" wędruje do Jacka Żyłki - Żebrackiego. Nauczyciel wf w Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy, trener dzieci i młodzieży w kajakarstwie górskim, himalaista i reprezentant Polski w skialpinizmie wygrał w ubiegłym tygodniu Ultramaraton Tatrzański. Na przebiegnięcie 47 km z przewyższeniem 1545 metrów potrzebował 4 godzin i 2 minut. Ten wyczyn zagwarantował mu aż 76% głosów.

Na drugim miejscu znalazł się bohater "pasiastej" części Krakowa - Miroslav Covilo. To właśnie dzięki jego główce w ostatniej sekundzie meczu, Cracovia pokonała w wielkich derbach Krakowa Wisłę 1-0. Od tego czasu Bośniak jest na ustach wszystkich a w naszym głosowaniu dostał 18% głosów.

Podium naszego plebiscytu zamyka krakowska szpada. Na rozegranych w Katowicach mistrzostwach Polski w szermierce zawodnicy z Krakowa zdobyli dwa złote medale. Oba w tej samej broni, w szpadzie. Po złoto w turnieju indywidualnym sięgnął Marcel Baś. W turnieju drużynowym na najwyższym stopniu podium stanął zespół AZS AWF Kraków.

Oto nasze propozycje:

1. Miroslav Covilo - urodzony jeszcze w dawnej Jugosławii, dziś posługujący się paszportami Bośni i Hercegowiny oraz Serbii, 28-letni defensywny pomocnik, który do Cracovii trafił w połowie sierpnia tego roku, a od 28 września jest jej bohaterem. Strzelił jedynego, zwycięskiego gola meczu w 188. derbowym spotkaniu z Wisłą. Uczynił to w dodatku w ostatniej sekundzie meczu. To jego trzecia bramka dla "Pasów". Jest najskuteczniejszym zawodnikiem Cracovii w tym sezonie.

2. Krakowska szpada - hasło-klucz. Na rozegranych w Katowicach mistrzostwach Polski w szermierce zawodnicy z Krakowa zdobyli dwa złote medale. Oba w tej szamej broni, w szpadzie. Po złoto w turnieju indywidualnym sięgnął Marcel Baś. Na ten medal czekano w Krakowskim Klubie Szermierczym 48 lat, kiedy to Mistrzem Polski został ówczesny junior- Ryszard Rutkowski. To czwarty mistrz Polski w historii klubu. W turnieju drużynowym na najwyższym stopniu podium stanął zespół AZS AWF Kraków. Dodajmy, że w drużynówce kobiet KKSz stanął ze srebrnym medalem, a w indywidualnym turnieju mężczyzn na trzecim miejscu Piotr Kruczek (AZS AWF). KRAKOWSKA SZPADA!

3. Jacek Żyłka-Żebracki - szczawniczanin, nauczyciel wf w Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera, trener dzieci i młodzieży w kajakarstwie górskim, ale też himalaista. Reprezentant Polski w skialpinizmie. Teraz do tej listy dopisać można - zwycięzca Ultramaratonu Tatrzańskiego. Start z centrum Zakopanego, potem Krupówkami na szczyt Gubałówki, przez Butorowy Wierch do Kir, na Polany Huciska, Chochołowską na Zawrat, Rakoń i Długim Upłazem na Grzesia. Z tego szczytu do Doliny Chochołowskiej i Kir potem Drogą pod Reglami do Doliny Białego i na metę w Parku Miejskim. 47 km z przewyższeniem 1545 metrów. Potrzebował na to 4 godzin i 2 minut.