Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Olimpiady Specjalne w Krakowie

  • Sport
  • date_range Czwartek, 2013.05.23 10:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:22 )
W stolicy Małopolski trwają zawody z cyklu Olimpiad Specjalnych. Zawody odbywają się na stadionie AWF.

fot: Kuba Niziński

Posłuchaj o Olimiadach Specjalnych
Olimpiady Specjalne

Idea Olimpiad Specjalnych jest podobna do paraolimpiady. Jedną różnica jest to, iż w paraolimpiadzie biorą udział sportowcy w pełni sprawni intelektualnie, którzy w trakcie swojego życia doznali wypadku, który w trwały sposób ograniczył ich fizycznie. Zawodnikami Olimpiad Specjalnych są za to ludzie, których sprawność intelektualna odbiega od normy. Mogą u nich także, choć nie muszą, wystąpić niepełnosprawności fizyczne.

Głównym założeniem Olimpiad jest aktywizacja osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie im udziału w całorocznym cyklu treningów i zawodów. Do wyboru są różne dyscypliny olimpijskie, zarówno letnie jak i zimowe. Podczas zawodów nawiązywane są także przyjaźnie, które nierzadko trwają wiele lat.Regularnie odbywają się także europejskie i światowe Olimpiady Zimowe i Letnie. Na tych zawodach startują także Małopolanie, którzy nierzadko zajmują wysokie lokaty w swoich konkurencjach. W 2010 roku gospodarzem Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych był Narodowy Program Olimpiad Specjalnych Polska z siedzibą w Warszawie.

W światowym ruchu olimpiad specjalnych uczestniczy 150 krajów. Od ponad 20 lat w letnich i zimowych igrzyskach uczestniczą Polacy. W Małopolsce w ruchu olimpiad specjalnych rywalizuje około dwóch tysięcy zawodników.

(Kuba Niziński/Krzysztof Orski)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię