Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków powalczy o Igrzyska Olimpijskie

  • Sport
  • date_range Sobota, 2012.10.20 16:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:56 )
Kraków jako miasto gospodarz wraz z Zakopanem i Słowacją będzie się strać o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Władze miasta, województwa oraz prezesi komitetów olimpijskich z obu krajów podpisali list intencyjny w tej sprawie.

fot. Przemek Bolechowski


Kraków jako miasto gospodarz wraz z Zakopanem i Słowacją będzie się strać o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Dziś władze miasta, województwa oraz prezesi komitetów olimpijskich z obu krajów podpisali list intencyjny w tej sprawie. Jak tłumaczy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, choć Kraków ma być gospodarzem, Słowacy chętnie zgodzili się, aby część konkurencji była rozgrywana po ich stronie Tatr.Według planów w Krakowie i Zakopanem rozegrane zostaną konkurencje lodowe i w narciarstwie klasycznym. Po słowackiej stronie odbyłyby się konkurencje alpejskie. To dla nas spora szansa mówi Frantisek Chmelar - prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego.Próbowaliśmy już dwukrotnie zorganizować igrzyska zimowe, Zakopane raz. Nie udało się. Wiemy już, że organizacja igrzysk wymaga jako gospodarza dużego i silnego miasta, które znane jest na całym świecie,a Kraków spełnia takie warunki.Jak dodawał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oprócz poprawy połączeń drogowych i kolejowych ze Słowacją konieczne będzie przeprowadzenie kilku inwestycji w infrastrukturę sportową, zwłaszcza w hale do dyscyplin lodowych. Ale w tym przypadku możemy liczyć na pomoc Słowaków.Oficjalna aplikacja Krakowa jako miasta-gospodarza ma zostać wysłana do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na początku przyszłego roku. Kraków ma sporą konkurencje. Swoje kandydatury zgłosiły też Barcelona, Oslo i Sankt Moritz.


Z inicjatywą organizacji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce i na Słowacji wyszli posłanka Jagna Marczułajtis i profesor krakowskiego AWF Szymon Krasicki.

IAR/TK/kn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

968173

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię