Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio.

Biało-czerwone przez większą część dystansu zajmowały trzecie, czwarte miejsce, ale na ostatnich 500 metrach wyprzedziły słabnące Niemki. Chinki wygrały z ogromną przewagą 6,23 sekundy nad Polkami. Na trzeciej pozycji finiszowały Australijki.

Pięć lat temu podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro kobieca czwórka podwójna zajęła trzecie miejsce, ale w nieco zmienionym składzie: Monika Ciaciuch (obecnie Chabel), Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald (obecnie Sajdak), Joanna Leszczyńska.

Maria Sajdak to 30-letnia krakowianka (urodziny za dwa dni), znana pod panieńskim nazwiskiem Springwald, reprezentantka AZS-AWF Kraków. Brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro, mistrzyni świata i srebrna medalistka mistrzostw świata (odpowiednio w 2017 w Sarasocie, w 2018 roku w Płowdiw i 2019 roku w Linz), mistrzyni Europy w 2018 roku w Glasgow, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy w latach 2014-2016. Srebrna medalistka młodzieżowych mistrzostw świata w 2013 roku w Linzu.

A o swojej miłości do wioseł, doli i niedoli profesjonalnego sportowca, czteroosobowej osadzie, która staje się niemal rodziną, niedawno opowiadała tak Grzegorzowi Bernasikowi w rozmowie z cyklu "Życiowe Fair Play" https://podcasty.radiokrakow.pl/zyciowe-fair-play/?load=2663170