Oczy kibiców żużlowych z Małopolski zwrócone były na Zieloną Górę. Niestety tarnowianie przegrali wyraźnie 36-54.

Relacja BIEG PO BIEGU

W Zielonej Górze niebo zachmurzone, ale bez opadów deszczu. Temperatura powietrza ok. 10 stopni. Mecz powinien się odbyc bez przeszkód...
Rozpoczęła się próba toru, na którą wyjechali Kołodziej i A. Łaguta. Ze strony gospodarzy tor sprawdzać będzie tylko Hampel.

Bieg 1
Dobry start Madsena, do którego na pierwszym łuku dołączył Janowski. Pewne podwójne zwycięstwo pary gości.
1-5

Bieg 2
Szybki rewanz 5-1
Świetny start Adamczewskiego. Za nim Dudek i dwaj tarnowianie Gomólski i Borowicz
6-6

Bieg 3
4-2
10-8


Bieg 4
Świetna walka o dwa punkty między Kołodziejem a Dudkiem. Zielonogórzanin ostatecznie minął rywala z Tarnowa na ostatnich metrach. Bezproblemowe zwycięstwo Hampela.
15:9

przerwa w zawodach na równanie toru.

Bieg 5
3-3
Maciej Janowski , Krzysztof Jabłoński
Piotr Protasiewicz Leon Madsen
18:12

Bieg 6
2-4
Bieg przerwany. Nierówny start. Powtórka w pełnej obsadzie.

Najlepiej ze startu Jabłoński, ale na drugim wirażu minął go Janowski. Protasiewicz na ostatnim łuku zdołał pokonać Madsena.

Upadek Adamczewskiego na pierwszym wirażu. Zawodnik Stelmet Falubazu został wykluczony.

Pewna wygrana Łaguty, który już na starcie miał bezpieczną przewagę nad Hampelem.

20-16

Bieg 7
5-1
Podwójne zwycięstwo szwedzkiej pary Stelmet Falunazu. Kołodziej starał się odrobić straconą pozycję, jednak Jonsson okazał się szybszy.
25-17

Przerwa na kosmetykę toru.

Bieg 8
4:2
Tym razem świetnym refleksem popisał się Hampel. Dudek na drugim okrążeniu po ładnym ataku zdołał pokonać Madsena.
29:19


Bieg 9
3-3
Tarnowianie po starcie objęli podwójne prowadzenie, ale na dystansie Jonsson, a później Davidsson pokonali Vaculika.
32:22


Bieg 10
4-2
Na starcie najszybszy okazał się Gomólski, który nie cieszył się długo ze swojego prowadzenia. Na drugim wirażu pierwszego okrążenia Jabłoński zdołał minąć Kołodzieja.
36:24

Bieg 11
1-5
Bieg przerwany. Nierówny start. Powtórka w czteroosobowym składzie.
Niezły start pary gości, która dowiozła podwójne zwycięstwo. Hampel przez cały wyścig nieskutecznie atakował swoich rywali.
37-29

Bieg 12
2-4
Tarnowianie ponownie prowadzili podwójnie, jednak na pierwszym łuku trzeciego okrążenia na tor upadł Gomólski. Wykluczony z biegu Protasiewicz za spowodowanie upadku tarnowskiego zawodnika.
Szansa dla " jaskółek" wykorzystana
39-33


Bieg 13
5-1
Dudek jedzie za Jabłońskiego. Rezerwa taktyczna ze strony gości, za Kołodzieja wystąpi Łaguta.
Doskonały start pary gospodarzy, którzy byli zbyt szybcy dla Łaguty. Rosjanin nie był w stanie zbliżyć się do pary gospodarzy.
44-34

Bieg 14
5-1
Janowski jako rezerwa taktyczna za Kołodzieja. Po raz kolejny Dudek pojedzie za Jabłońskiego. Pech Janowskiego. Zawodnik Unii Tarnów miał defekt na starcie. Pewna wygrana pary Stelmet Falubazu.
49-35

Bieg 15
5-1
Kolejne podwójne zwycięstwo gospodarzy. Hampel i Protasiewicz popisali się najlepszym refleksem na starcie. Goście nie byli w stanie nic zrobić na dystansie.
Mecz dla Falubazu!
54-35


składy:


Stelmet Falubaz Zielona Góra:

  9. Andreas Jonsson

10. Jonas Davidsson

11. Piotr Protasiewicz

12. Krzysztof Jabłoński

13. Jarosław Hampel

14. Alex Zgardziński

15. Patryk Dudek

Unia Tarnów:

1. Maciej Janowski

2. Leon Madsen

3. Artiom Łaguta

4. Martin Vaculik

5. Janusz Kołodziej

6. Kacper Gomólski
7. Mateusz Borowicz

Ciekawie powinno też być w pozostałych spotkaniach Enea Ekstraligi. Lider tabeli, niepokonany jak dotąd Unibax Toruń jedzie do Gniezna na mecz z beniaminkiem, Lechmą Startem, zajmującym w tabeli ostatnie miejsce (początek zawodów o 16.00). Gospodarze nie są jednak bez szans na wygraną. W ich szeregach zabraknie tym razem Antonio Lindbaecka, startującego w tym sezonie w Polsce bez wyrazu i w kratkę. Trener Stefan Andersson postawił na Bjarne Pedersena, który po krótkiej przerwie wrócił do składu gnieźnian. Drużyna ta przegrała co prawda już 5 spotkań w tym sezonie, ale - poza inauguracyjnym meczem - pozostałe nieznacznie tocząc do końca wyrównaną walkę. Z kolei Unibax nadal nie może liczyć na kontuzjowanego Darcy'ego Warda, za którego w ramach zastępstwa zawodnika pojadą koledzy z zespołu. Warto pamiętać i o tym, że torunianie z 6 wygranych spotkań aż 5 zwycięstw odnieśli na Motoarenie. Niedzielny mecz w Gnieźnie można zatem zaliczyć do grona tych, które zweryfikują rzeczywistą wartość tej drużyny.

Również o godz. 16 rozpocznie się arcyciekawe spotkanie we Wrocławiu. Spisujący się grubo ponad plan w tym roku żużlowcy ze stolicy Dolnego Śląska prowadzeni przez imponującego swoją dyspozycją Taia Woffindena podejmą Dospel CKM Włókniarz Częstochowa, którego główną siłę napędową stanowi z kolei duet z Rosji: Emil Sajfutdinow - Grigorij Łaguta. Każdy wynik w tym spotkaniu jest możliwy i żadnego nie sposób będzie uznać za niespodziankę.

O godz. 18.30 w Bydgoszczy miejscowa składywęgla.pl Polonia podejmie Stal Gorzów. Gospodarzom lekko już grunt pod nogami zaczyna się palić. Słabszy sezon ma Greg Hancock, pozostali też raczej poruszają się w dolnych strefach swojej formy. Gorzowianie natomiast nic do stracenia nie mają. Po słabym początku doczekali się prestiżowego zwycięstwa nad lokalnym rywalem, Stelmetem Falubazem. Czy po nim nabrali takiego rozpędu, by sięgnąć po punkty także i w Bydgoszczy?

Także o 18.30 PGE Marma Rzeszów podejmie FOGO Unię Leszno. I tu układ sił wydaje się być niesłychanie wyrównany. Atutem rzeszowian powoinien być Nicki Pedersen , który mimo kontuzji ręki wspomoże swoją drużynę. Wcześniej Duńczyk opuścił trzy mecze ligowe PGE Marmy Rzeszów. W niedzielę będzie startował ze specjalną szyną.

Aktualna tabela:


Warto też spojrzeć na nową listę kklasyfikacyjną zawodników ENEA Ekstraligi w sezonie 2013. Tym razem obejmuje ona mecze rozegrane do 19 maja br. włącznie. Liderem listy jest Emil Sajfutdinow (Dospel CKM Włókniarz Częstochowa) ze średnią 2,750, który wyprzedził lidera poprzedniej listy klasyfikacyjnej, Jarosława Hampela (Stelmet Falubaz Zielona Góra) - obecnie 2,645 i rewelacyjnie spisującego się w tym sezonie Taia Woffindena (Betard Sparta Wrocław) - 2,526.

Oto pierwsza dziesiątka nowej listy:

1. Emil Sajfutdinow (Dospel CKM Włókniarz Częstochowa) 2,750

2. Jarosław Hampel (Stelmet Falubaz Zielona Góra) 2,645

3. Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław) 2,526

4. Niels Iversen (Stal Gorzów) 2,457

5. Darcy Ward (Unibax Toruń) 2,450

6. Tomasz Gollob (Unibax Toruń) 2,375

7. Adrian Miedziński (Unibax Toruń) 2,344

8. Grigorij Łaguta (Dospel CKM Włókniarz Częstochowa) 2,333

9. Artiom Łaguta (Unia Tarnów) 2,286

10. Matej Żagar (Lechma Start Gniezno) 2,242

W drugiej lidze niesłychanie ciekawie zapowiada się rewanżowy mecz krakowskiej Wandy z drużyną z Rybnika. ROW pała żądzą rewanżu za minimalną porażkę w Nowej Hucie. Przypomnijmy, w drużynie z Rybnika w krakowskim meczu zabrakło Ilji Czałowa, teraz Rosjanin ma się już pojawić na torze.

Awizowane składy:

Speedway Wanda Instal Kraków:
1. Timo Lahti
2. Paweł Staszek
3. Tobias Kroner
4. Rafał Fleger
5. Simon Stead
6. Marcin Wawrzyniak

ŻKS ROW Rybnik:
9. Wiktor Kułakow
10. Roman Chromik
11. Ilia Czałow
12. Michał Mitko
13. Lewis Bridger
14. Kacper Woryna


Marek Solecki/ Grzegorz Bernasik