Zobacz: "Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy"

Grupa z Kazachstanu będzie liczyła 150 osób. Jest to młodzież w wieku od 16 do 36 lat z czterech diecezji: Astany, Ałmaty, Karagandy i Atyrau. 

"Nasz Kościół, krótko ujmując - jest wspólnotą bardzo małych wspólnot rozsianych na olbrzymiej przestrzeni (Kazachstan jest prawie 9 razy większy od Polski). - napisał do Radia Kraków ks. Rafał Lar, koordynator generalny ŚDM w Kazachstanie -  Odległości są wezwaniem dla misjonarzy i przeszkodą dla wspólnotowego przygotowania młodzieży do ŚDM w Krakowie. Poddajemy się Duchowi Świętemu i przezwyciężamy wszelkie trudności. Jednoczy nas modlitwa różańcowa, bardzo kochana przez naszą młodzież. Maryja towarzyszy nam w przygotowaniach i będzie również naszą przewodniczką w drodze do Krakowa". 

Pielgrzymi z Kazachstanu zamierzają wędrować szlakiem Bożego Miłosierdzia. Pomogą im w tymi: św. Faustyna, św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe czy bł. Jerzy Popiełuszko. Odwiedzą miejsca narodzin, chrztu, życia i posługi wymienionych świętych. Ważnym etapem ich podróży będzie odwiedzenie miejsc związanych ze chrztem Polski. 

"Właśnie tam chcemy odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne i z odnowioną wiarą doświadczyć Bożego miłosierdzia w myśl słów św. Augustyna: "Bóg stworzył Ciebie bez Ciebie. Nie może zbawić Ciebie bez Ciebie!" - pisze ks. R. Lar. -  Dla wielu z nas ważnym celem jest nawiedzenie ziemi przodków, synów i córek polskiej ziemi deportowanych do Kazachstanu. W naszej grupie są ich potomkowie. Naszym dyskretnym patronem będzie Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński, apostoł Kazachstanu, a przy tym kapłan archidiecezji krakowskiej. ŚDM stwarzają okazję do spotkania z tym wielkim człowiekiem i kapłanem poprzez nawiedzenie miejsc związanych z Jego historią. W ten sposób chcemy się przygotować do jego beatyfikacji, która odbędzie się 11 września br. w Karagandzie. Każdy, kto wczytuje się w te słowa rozumie, że nasze plany i oczekiwania są ogromne. Dziękujemy za modlitwę, otwarcie domów, gościnne oczekiwanie, kubek wody na ochłodę i wsparcie". 

W Kazachstanie środowisko wiernych jest bardzo zróżnicowane, to ponad 130 narodowości. W grupie, która przyjedzie do Krakowa na ŚDM są one wszystkie – Kazachowie i Kazachstańcy (czyli obywatele Kazachstanu, którzy nie są Kazachami). Na ŚDM przyjedzie mniejsza grupa niż początkowo planowano. Wiele młodych osób, które zastanawiały się nad wyjazdem, już zrezygnowało z tej możliwości, głównie z powodów finansowych. 

Młodzież z Kazachstanu nagrała film przed ŚDM. Jego tematem przewodnim jest "powrót do raju" - w nawiązaniu do pierwszych kart Pisma Świętego. "ŚDM są dla kazachskiej młodzieży rajem Bożych łask i darów, ale też rajem wspaniałych tradycji i dobrych smaków" - napisał do Radia Kraków ks. Rafał Lar.

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 
 
(Ewa Szkurłat/ew)