Jak wyjaśnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w uroczystości podpisania dokumentu, studium wykonalności przyniesie odpowiedź, jak docelowo powinna zostać zorganizowana sieć kolejowa w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy województwa i całej aglomeracji krakowskiej, a także mniejszych ośrodków.

„Kolej zmienia się dla Polski, musi być komfortowa, bezpieczna, wygodna, przewidywalna. Dzięki tym działaniom będziemy mogli mówić o dobrej organizacji transportu kolejowego” - zaznaczył Adamczyk.

Planowane inwestycje kolejowe – ocenił szef resortu infrastruktury – rozwiążą szereg problemów aglomeracji krakowskiej, a wraz z realizowanymi zadaniami drogowymi, takimi jak np. budowa Północnej Obwodnicy Krakowa spowodują, że „będziemy mogli mówić o dobrym systemie komunikacyjnym w regionie”.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę wstępnego studium wykonalności, które pozwoli określić priorytety inwestycyjne na terenie województwa małopolskiego w ramach planowanej perspektywy UE 2021-2027.

„W drugiej połowie 2020 roku chcemy mieć ten dokument, aby jego elementy umieszczać w nowej perspektywie” - zaznaczył Merchel i dodał, że dokument będzie obejmował nie tylko stolicę regionu i aglomerację krakowską, ale także przedsięwzięcia w rejonie Olkusza, Nowego Sącza czy Zakopanego.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka podkreślił, że województwo dołoży do ze swojego budżetu 1 mln zł do pokrycia kosztów opracowania dokumentu. Dodał też, że zarząd regionu planuje jeszcze w tym roku podpisać umowę na zakup kolejnych czterech pociągów elektrycznych do obsługi tras aglomeracyjnych.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/Bartłomiej Grzankowski/ko)