Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ponad stu pielgrzymów przybędzie z Kraju Kwitnącej Wiśni

Przyjadą na ŚDM, choć w Japonii w tym czasie trwa sesja egzaminacyjna... 138 osób przyjedzie do Krakowa z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oprócz młodzieży w grupie znajdzie się 20 księży, 9 sióstr i 5 księży biskupów.

Fot. nadesłane przez pielgrzymów z Japonii

ŚDM 2016: pielgrzymi z Kraju Kwitnącej Wiśni

Zobacz: "Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy"

Wśród pielgrzymów z Japonii będzie Aneta Płonecka - misjonarka wspólnoty misyjnej Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego.

"Jako wspólnota zajmujemy się pracą ewangelizacyjną, współpracując z miejscowym Kościolem - napisała do nas siostra Aneta. - Tym razem Opatrzność Boża chciała, żeby ŚDM odbyły się w Polsce, więc z ramienia Konferencji Episkopatu Japonii poproszo nas o współpracę. Z punktu widzenia japońskiej młodzieży, data spotkania jest trochę niekorzystna, ponieważ przerwa wakacyjna rozpoczyna się w sierpniu i koniec lipca to jeszcze czas egzaminów, więc dlatego tylko tyle osób zapisało się na wyjazd".
 
Pobyt pielgrzymów z Japonii w Polsce  będzie trwał 2 tygodnie. Wezmą udział w dniach diecezjalnych w Kielcach, przyjadą do Krakowa na spotkanie z Papiezem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata, a ostatnie trzy dni   przeznaczą na odwiedzenie Wadowic, Auschwitz i Częstochowy.  Odwiedza również Szczyrk i jego okolice, bo  zobaczyć polskie góry.

"Młodzież japońska, która zapisała się na ŚDM, to w większości osoby, które na co dzień uczestniczą w życiu parafialnym swoich wspólnot, dając katechezę dla dzieci, śpiewając w chórze, itp. - napisała do nas siostra Aneta Płonecka. -  Ale też jest część osób, które jeszcze nie są ochrzczone i dla nich będzie to dobry moment zbliżenia się do tego, czym jest nasza wiara".

W ramach przygotowań do wyjazdu na ŚDM młodzież poznała postać Jana Pawla II (oglądali między innymi film „Karol”) a także siostrę Faustynę Kowalską i Maksymiliana Kolbe. W życiu tych świętych próbowali odkryć, czym jest Miłosierdzie, które jest tematem tegorocznych Dni Młodzieży. Zapoznali się też z tematyką związaną z Obozem Zagłady w Auschwitz. Zastanawiali się, w jaki sposób, dzięki wierze, można przebaczyć oprawcom i zacząć od nowa, nawet po tak drastycznej historii.

Oczywiście wszyscy mają ochotę na spotkanie z młodzieżą z Polski, z polskimi rodzinami, kulturą, jedzeniem i z polską wiarą - tak bardzo zakorzenioną w naszą tradycję. Ponieważ Japonia jest krajem o tak małej liczbie chrześcijan (liczba katolików to ok. 0,4% ludności), trudno im jest sobie wyobrazić kraj, gdzie prawie wszyscy są chrześcijanami. Gdzie kultura jest pełna chrześcijańskich świąt i tradycji.

Oto krótkie świadectwo jednej z uczestniczek, przysłane Radiu Kraków przez siostrę Anetę Płonecką:

Sumire Endo, 24 lata.

Dlaczego chciałaś pojechać na ŚDM? 

Ja jeszcze nie jestem ochrzczona, ale zdecydowałam się uczestniczyć w ŚDM, żeby odkryć czym jest dla mnie wiara i żeby zbliżyć się bardziej do Boga.  

Czego oczekujesz?

Oczekuję, że spotkam ludzi z całego świata. Nie jestem dobra w angielskim, ale chciałabym zaprzyjaźnić się z wieloma osobami. Także chciałabym poznać bardziej polską kulturę. Teraz poprzez spotkania przygotowawcze poznajemy trochę polską kulturę i historię, ale chciałabym odczuć całą sobą, jaki jest wasz kraj, zbudowany przez tak różne etapy historyczne".

 

 

(Ewa Szkurłat, Anna Łoś/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię