Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poinsecja - zimowa, ale ciepłolubna roślina

  • Ogród
  • date_range Piątek, 2018.12.14 12:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:01 )
Poinsecja to roślina kojarząca się już od lat nieodparcie ze świętami Bożego Narodzenia. Ciągle jednak napotykamy na trudności związane z jej pielęgnacją. Warto więc zapamiętać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się nimi przez długi czas.

fot. materiały prasowe Stars for Europe


Po pierwsze należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz pąki, znajdujące się w samym środku tej gwiazdy. Przed kupnem poinsecji należy bardzo dobrze przyjrzeć się ich kondycji: małe, żółtawe pączki między kolorowymi, gęstymi liśćmi świadczą o wysokiej jakości rośliny. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Powinno się wybrać poinsecję bez uszkodzeń, bogato rozkrzewioną, o grubych liściach oraz widocznych pąkach kwiatowych. Ziemia w doniczce nie powinna być ani zbyt mokra, ani przesuszona. 
 
Po drugie w drodze do domu chroń gwiazdę betlejemską przed mrozem i wiatrem. Poinsecje nie znoszą zimna, mimo że są typowymi, zimowymi roślinami. Lubią ciepło, ponieważ ich ojczyzną jest Meksyk. Na czas drogi ze sklepu do domu należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować w ciepłe miejsce. 

Fot. materiały prasowe Stars for Europe

Poinsecje lubią jasne i ciepłe miejsce, ale należy je jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, tak samo jak przed przeciągami, szczególnie na czas wietrzenia podczas mrozów trzeba odsunąć je od okna. Najlepiej ustawić je w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze między 15 a 22°C. Uwaga: ulokowanie ich obok warzyw i owoców może im poważnie zaszkodzić, ponieważ ich przylistki są wrażliwe na obecność etylenu, gazu wydzielanego podczas dojrzewania.
 
Po trzecie – poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność podłoża. Wystarczy je podlewać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej lub raz w tygodniu porządnie namoczyć całą bryłę korzeniową. W cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania ziemi, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu czy przy kaloryferze, bo duże liście szybko więdną. Natomiast w wyniku przelania, roślina będzie żółkła albo wręcz zacznie gubić liście, bo jej korzenie są delikatne i szybko zagniwają. Zawsze więc należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub osłonki. 

Fot. materiały prasowe Stars for Europe
 
Po czwarte – poinsecje prezentują się znakomicie nie tylko w doniczce. Z ciętych pędów gwiazdy betlejemskiej można stworzyć nawet bukiet. Po ucięciu poinsecji należy zapobiec wyciekaniu mlecznego soku, zanurzając przyciętą łodygę na 5 sekund w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza, a następnie w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki. Cięta poinsecja zachowuje świeżość i kolor nawet do 2 tygodni. 
 
Gdy poinsecja przekwitnie i straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest cała zielona, ale nawozić najlepiej odżywką dla roślin kwitnących. Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni. Jesienią gwiazda betlejemska przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów – wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Sprzyjają temu coraz bardziej krótkie dni. Roślina ta potrzebuje określonej ilości krótkich dni (w których światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin). Niestety, ten cykl łatwo zakłócić. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło ulicznej lampy – może nie zakwitnąć.

 

 

Barbara Błaszczyk i Anna Łoś

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1260738

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię