Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamek Pieniny niedostępny dla turystów. Budowla częściowo uległa zawaleniu

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2017.05.09 10:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:15 )
Zamek Pieniny znajdujący się na grzbiecie Masywu Trzech Koron został zamknięty dla turystów. Powód? Zawalił się jego fragment. Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego wprowadziła zakaz jego zwiedzania, informując turystów, że grozi to kalectwem lub śmiercią.

Fot. arch. PK

Wiosenne miesiące są najbardziej destrukcyjne dla skał wapiennych, bo zachodzi w nich proces zamarzania, a potem rozmarzania wody. W ten właśnie sposób doszło do zawalenia się zamkowego stropu.
 
Sam zamek ma duże znaczenie historyczne, bo właśnie tu w czasie najazdu Tatarów ukrywała się św. Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów wędrujących m.in. na Trzy Korony.
 

Fot. arch. PK
 
Odbudowa ruin jest możliwa, ale ponieważ jest to zabytek nie będzie to ani proste, ani tanie, a już na pewno nie nastąpi to szybko. Jak poinformował Radio Kraków dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego w te wakacje obiekt nie będzie dostępny dla turystów. Same zaś prace mogą kosztować nawet 100 tys. zł. 
 
 
 
 
(Marta Tyka/ew)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1348406

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię