Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Władze rozwiążą konflikt polsko-romski w Maszkowicach?

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2014.04.01 09:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:06 )
Pojawiła się nadzieja na rozwiązanie konfliktu społeczności wsi Maszkowice z mieszkańcami znajdującej się na jej terenie romskiej osady. Wkrótce ma dojść do spotkania z udziałem przedstawicieli rządu i kilku instytucji odpowiedzialnych za pomoc społeczną i ochronę środowiska.

fot.: youtube

Posłuchaj relacji Sławomira Wrony

To obietnica tego spotkania sprawiła, że mieszkańcy zawiesili plan zablokowania drogi wojewódzkiej z Nowego Sącza do Krościenka .

Przypomnijmy: głównym powodem konfliktu jest palenie przez mieszkających w osadzie Romów sprzętu elektrycznego. Odzyskane w ten sposób metale trafiają do skupu, ale w trakcie ich spalania nad całą okolicą unoszą się chmury toksycznego dymu . Mieszkańcy, obawiając się o swoje zdrowie, od wielu miesięcy występowali do różnych instytucji, domagając się reakcji. Jej brak spowodował, że zagrozili blokadą ruchliwej drogi.

W Maszkowicach palą toksyczne odpady. Władze bezradne

W odpowiedzi przedstawiciele urzędu wojewódzkiego zapowiedzieli zorganizowanie spotkania, które ma przynieść konkretne rozwiązania. Sprawa jest pilna, bo emocje rosną, czego dowodem była głośna na cały kraj bójka , do jakiej doszło w ostatni weekend.

Narasta konflikt polsko-romski w Maszkowicach. FILM

Mieszkańcy Maszkowic zapewniają, że zrobią wszystko, by nie doszło tam do starcia, ale dodają, że ich protest został tylko zawieszony. Jeśli spotkanie będzie się odwlekać lub nie przyniesie efektu - wówczas plan blokady drogi zostanie zrealizowany.

Spalanie elektroniki w Maszkowicach
Sławomir Wrona/ew
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię