Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W odnowionym muzeum w Paszynie można podziwiać wyjątkową sztukę ludową. ZDJĘCIA

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2016.11.07 11:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:07 )
Sztukę ludową z Paszyna koło Nowego Sącza można podziwić w specjalnych salach wystawienniczych. Muzeum działające przy parafii w Paszynie zostało zmodernizowane. Część rzeźb umieszczono w profesjonalnych gablotach. W sumie na przestrzeni kilkudziesięciu lat zgromadzono kilka tysięcy eksponatów, które tworzyli lokalni twórcy.

Fot. Marta Jodłowska

Posłuchaj co mówi ks. Krzysztof Smoroński
Sztuka ludowa z Paszyna k. Nowego Sącza

"To fenomen na skalę międzynarodową. Można powiedzieć, że to, co tutaj mamy to całe serce Paszyna. Serce, które się odkryło dzięki inicjatywie ks. Edwarda Nitki. Mamy ponad trzy tysiące eksponatów: rzeźb i malowideł na szkle. Ta sztuka jest dla nas czymś takim jak nikiforyzm dla Krynicy" - mówi Radiu Kraków ks. Krzysztof Smoroński, proboszcz parafii w Paszynie.

Modernizacja muzeum i wyposażenie w profesjonalny system nagłaśniający kosztowały 300 tysięcy złotych. Większość pieniędzy na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

 

 

(Marta Jodłowska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1297705

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię