Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pomnikiem "Za wolność" sądeczanie uczcili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę

  • Sławomir Wrona
  • date_range Niedziela, 2023.09.17 16:31 ( Edytowany Niedziela, 2023.09.17 16:42 )
Pomnik stanął naprzeciw sądeckiego Sokoła, obok kościoła św. Kazimierza. Monument autorstwa znanego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja upamiętnia sądeczan, ofiary kaźni z okresu II wojny światowej. - Dziś przekonujemy się, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach i wyciąganie wniosków - mówił chwilę po odsłonięciu pomnika Tadeusz Giza, syn generała Józefa Gizy.

fot: S. Wrona

Tadeusz Giza przypomniał, że mordowanie Polaków przez Rosjan w czasie II wojny światowej to była jedna z największych zbrodnim jakie dokonano na człowieku...

Teraz szczególnie trzeba pamietać o tych wszystkich zbrodniach, których dokonali Sowieci

Na pomniku wypisane są nazwy obozów i miejsc straceń, w których zginęli sądeczanie. W przyszłości w podstawie pomnika mają zostać wmurowane urny z ziemią, m.in. z Auschwitz, Mauthausen, Dachau, Starobielska, Ostaszkowa, Smoleńska i Katynia. Pomnik powstał w ramach projektu "Rzeźba w przestrzeni Publicznej" organizowanego przez muzeum rzeźby w Orońsku.

Autor:
Sławomir Wrona

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię