Na Kasprowym Wierchu leży już 138 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 89 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło już 120 cm białego puchu.

Z uwagi na intensywne opady śniegu, w minionym tygodniu w Tatrach obowiązywał trzeci stopień zagrożenie lawinowego. W poniedziałek w Tatrach zaświeciło słońce, a bezśnieżnie w górach ma być do środy. Od czwartku zapowiadane są kolejne opady śniegu.

Lawinowa dwójka oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest umiarkowanie związana z podłożem. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

W wyższych partiach gór panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega gruba warstwa śniegu i w wielu miejscach są one nieprzetarte, a ich przebieg może być niewidoczny. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy śniegu, szczególnie pod ścianami i w formacjach wklęsłych – informują służby TPN.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.