Wyścigi zaprzęgów konnych odbywają się co roku w okresie karnawału w siedmiu podhalańskich miejscowościach. W 2017 roku tę niecodzienną rywalizację wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Jak wyjaśniał prowadzący zawody prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek, kumoterki to niewielkie, dwuosobowe sanie, które swoją nazwę wzięły od rodziców chrzestnych.
"Kumotrzy wozili jeszcze w XIX wieku takimi saniami, zaprzężonymi w jednego konia dziecko do chrztu. Kumoterki to nieraz dzieła sztuki, bo każdy taki pojazd gazda zdobił, rzeźbił i wykonywał na swój sposób. Kiedy kumoterki utraciły swoją pierwotną funkcję, to już w okresie międzywojennym górale z Zakopanego zaczęli organizować wyścigi takich zaprzęgów” – wyjaśniał Zubek.
W zawodach uczestniczą pary, czyli powożący – kumoter, oraz kumoska. Oceniany jest nie tylko czas przejazdu trasy, ale także wygląd kumoterek, kondycja konia i tradycyjna uprząż, a także góralski, odświętny strój kumotra i kumoski.
Wyścigi poprzedza parada gazdowska, czyli honorowa runda, gdzie prezentują się wszystkie zaprzęgi. Kumoterskiej gońbie towarzyszą także wyścigi w ski-skiringu, czyli dyscyplinie, w której narciarz jest ciągnięty przez konia z jeźdźcem oraz skiringu – gdzie narciarz jest ciągnięty przez konia.
W kolejne niedziele wyścigi kumoterek odbędą się w Poroninie, Ludźmierzu, Bukowinie Tatrzańskiej, Kościelisku i Zakopanem.
- A
- A
- A
Rozpoczął się cykl wyścigów góralskich zimowych zaprzęgów konnych
Widowiskowy cykl wyścigów zimowych zaprzęgów konnych, zwanych po góralsku kumoterską gońbą, rozpoczął się w niedzielę w Białym Dunajcu koło Zakopanego. Zawody odbywają się w kilku kategoriach.Najnowsze
-
22:26
Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
-
21:27
Pogrzeb prof. Aleksandra Krawczuka
-
20:49
Samochody rajdowe - zmiany przepisów dotyczących rejestracji i badań technicznych
-
20:33
Andrzej Adamczyk: Umowa zawarte z zarządcą autostrady A4 Kraków-Katowice jest szkodliwa dla kierowców
-
20:08
Kultura na weekend - magazyn filmowy 03.02 | Klasyka polskiego kina i "Wieloryb"
-
19:44
Ostry atak zimy w Małopolsce. Cieszą się turyści, kierowcy mniej
-
18:33
Pogoda miesza w Willingen
-
18:14
Kontrolerzy biletów kontra pracodawca. Chodzi o zmieniony bez ich wiedzy regulamin wynagradzania
-
17:40
Specjalistyczny kontener medyczny już jutro trafi do strażaków z Ukrainy
-
17:20
Radio Kraków: Stanisław Bisztyga i Ryszard Majdzik 3.02.23
-
17:20
Stanisław Bisztyga i Ryszard Majdzik w Radio Kraków 3.02.23
-
17:14
Kolejne zapadlisko w Trzebini. Tym razem na płycie stadionu UKS Górnik Siersza
-
16:58
Prof. Aleksander Krawczuk spoczął na Cmentarzu Rakowickim
-
16:50
Kraków pożegnał Aleksandra Krawczuka
-
16:28
W poniedziałek ma zacząć się remont ulicy Teligi w krakowskim Prokocimiu
-
16:08
"Porwanie Baltazara Gąbki" - nowa płyta Radia Kraków
-
16:08
Krakowski Balet Cracovia Danza podsumowuje 2022 rok i zaprasza na kolejne, tegorczne wydarzenia
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze