"Całość środków w najbliższych dniach trafi do poszkodowanych" – poinformował w środę rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Już dzień po pożarze, który wybuchł w Nowej Białej na Spiszu w sobotę 19 czerwca, Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała rodzinom, które ucierpiały 150 tys. zł. Wierni z okolicznych miejscowości nie czekając na termin zbiórki wyznaczonej na 27 czerwca zebrali przy kościołach 515 tys. 765 zł. Razem z tą kwotą do puszek zebrano 4 mln 886 tys. 205 zł.

W sumie Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekaże pogorzelcom ponad 5 mln zł.

Abp Marek Jędraszewski wyraził wdzięczność wszystkim ofiarodawcom za okazaną dobroć serca i gotowość niesienia pomocy. Do podziękowań dołączył się także ks. Artur Gadocha, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej oraz ks. Tomasz Stec, dyrektor Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który spotkał się z pokrzywdzonymi, ustalając sposób podziału i formę przekazania środków.

W najbliższą niedzielę w kościele w Nowej Białej bp Robert Chrząszcz odprawi mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców.

Pożar w Nowej Białej uszkodził 25 domów, w których mieszkało ok. 110 osób. Spaleniu uległy także zabudowania gospodarcze. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z dziewięciu powiatów.

To był największy pożar w Nowej Białej od 30 lat. Jego przyczyny nie są jeszcze znane, ale prokuratura wykluczyła umyślne podpalenie. Do całkowitej rozbiórki zakwalifikowano 13 domów. Większość z nich jest już odbudowywana. Cztery domy natomiast powstaną w innych miejscach, co wymaga dłuższej procedury uzyskiwania pozwoleń.

Pogorzelcom pomógł finansowo rząd, kilka samorządów i PKN Orlen, a firmy prywatne wsparły ich rzeczowo, przekazując m.in. materiały budowlane