Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Od marca obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu

  • Radio Kraków
  • date_range Piątek, 2024.03.01 07:34 ( Edytowany Piątek, 2024.03.01 09:25 )
Od marca do końca listopada obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chodzi o ochronę zwierząt. Wiele gatunków ma obecnie swoje gody, a niektóre drapieżniki jak rysie, wilki, niedźwiedzie i lisy chętnie w nocy wędrują szlakami - między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Ograniczenie poruszania się nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziami, które opuściły już swoje gawry.

Fot. Piotr Korczak

Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Od dziś do 15 maja, ale nie tylko do świtu tylko do godzimy ósmej rano, zamknięty będzie szlak turystyczny z Polany Chochołowskiej na Grzesia i dalej przez Długi Upłaz na Rakoń. Dłużej niż gdzie indziej, bo dla tokujących cietrzewi kluczowe są właśnie godziny poranne.

Z uwagi na toki, czyli gody cietrzewi, do połowy maja szlaki zamknięte są od zmierzchu do godz. 8. Jak wyjaśniają przyrodnicy z TPN, cietrzewie swoją aktywność mają właśnie w godzinach wczesnoporannych. Dlatego, aby zapewnić im spokój po niektórych odcinkach szlaków będzie można wędrować dopiero od godziny 8. Są to odcinki szlaków: Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb – Grześ; Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb – Grześ; Grześ - Długi Upłaz - Rakoń.

Jak wyjaśnił PAP edukator TPN i przewodnik tatrzański Tomasz Zając, nocne wędrówki turystów czy narciarzy nie są obojętne dla tatrzańskiej przyrody.

"Nocna obecność ludzi w Tatrach niesie ze sobą negatywne skutki dla zwierząt. Zwłaszcza teraz, kiedy swoją aktywność zaczynają niedźwiedzie, niedługo zaczną się wykoty kozic, a z nor po zimowym śnie wyjdą świstaki. Zadaniem parku narodowego jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom spokoju i możliwie najlepszej ochrony, w tym przed turystami. Dodatkowo w okresie wczesnowiosennym wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, w tym zagrożone cietrzewie" – powiedział Tomasz Zając.

Nocne ograniczenie turystyki ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Takie gatunki jak wilki, niedźwiedzie, rysie czy lisy w nocy nocną często przechodzą wzdłuż szlaków turystycznych lub je przecinają. Przyrodnicy przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być niebezpieczne dla turystów właśnie z uwagi na aktywne wtedy niedźwiedzie czy wilki. Nocą zwierzęta stają się bowiem bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny nawet dla człowieka. Według obserwacji przyrodników z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie o tej porze.

W polskich Tatrach jest dostępnych 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne, takie jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. Kolory nie wskazują trudności szlaku.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię