- A
- A
- A
Kierowcy mogą korzystać z nowego mostu Heleńskiego w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Przeprawa została otwarta dla ruchu dwa dni wcześniej niż zapowiadano. Tuż po północy prezydent miasta - z pomocą kilku urzędników - usunął barierki. Jak wyjaśniał wcześniej Ludomir Handzel, zdecydował o wcześniejszym otarciu mostu, gdy tylko uprawomocnią się formalne pozwolenia na użytkowanie, ponieważ każda godzina jest dla kierowców koszmarem. Na razie ruch na moście jest zwężony do dwóch pasów - po jednym w każdą stronę. Uroczyste, oficjalne otwarcie mostu odbędzie się - zgodnie z zapowiedzią - w najbliższą sobotę. Wtedy też z mostu będą mogli korzystać piesi.Na tę chwilę sądeczanie czekali ponad rok. Od północy nowy most Heleński na Dunajcu w centrum Nowego Sącza jest otwarty dla ruchu. Oficjalne otwarcie przeprawy zapowiedziane jest na sobotę. W środę po południu prezydent Ludomir Handzel poinformował jednak, że most zostanie udostępniony kierowcom zaraz po tym, jak uprawomocnią się formalne zgody na jego użytkowanie. "Można było czekać do oficjalnego otwarcia, ale stwierdziliśmy, że jest czas matur i że jest czas najwyższy, by dwa brzegi rzeki zostały połączone mostem. Największe podziękowanie należy się sądeczanom, bo i owszem, część funduszy na budowę inwestycji było unijnych, ale ogromny wkład to nasze podatki. A teraz pozostaje się tylko cieszyć, że Nowy Sącz zyskał ładną i nowoczesną konstrukcję" - mówił podczas otwarcia prezydent Ludomir Handzel.
Wiadomość szybko się rozniosła i już przed północą po obu stronach mostu ustawiły się długie kolumny samochodów. Po północy strzeliły korki bezalkoholowego szampana i prezydent z pomocą kilku urzędników sam usunął barierki.
- Jest szczęście, że będziemy normalnie jeździć do miasta. Mieszkam w Chełmcu. Te przejazdy mnie dobijały. Czekaliśmy rok na to. Trzeba było przyjść, zobaczyć i przejechać przez most. Jesteśmy piątym autem w kolejce - mówili sądeczanie.
Budowa mostu Heleńskiego trwała od jesieni 2017 r. Jego otwarcie opóźniło się o pół roku. Pierwotnie przeprawa miała być gotowa do końca roku 2018.
Inwestycja kosztowała blisko 90 mln zł, z czego 75 mln zł to dotacja jaką na ten cel zdobyła ekipa poprzedniego prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.
Sławomir Wrona/łk/ko
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
11:31
Sypie się obwodnica zachodnia Nowego Sącza. Drogowcy musieli wstrzymać prace
-
11:09
Placebo – „RE:CREATED” (2026)
-
10:42
Pluralizm religijny jako konieczność
-
10:41
Arkadiusz Mularczyk (PiS) do dziennikarza: "Pan jest Polakiem w ogóle?"
-
10:33
Ta droga zniknęła pod wodą. Teraz może ruszyć odwadnianie
-
10:16
Ofiara molestowania domaga się 20 mln zł od Archidiecezji Krakowskiej. Kard. Dziwisz nie stawił się w sądzie
-
09:39
Tarnów zmienia zasady ruchu na tymczasowym rondzie. Kierowcy pojadą na wprost
-
08:53
Borax zamiast lekarza. Jak internet sprzedaje fałszywą nadzieję?
-
08:15
Arkadiusz Mularczyk (PiS): Zełeński realizuje agendę Niemiec, by skłócać się z Polską
-
07:46
Tarnów chce więcej kontroli na ul. Lwowskiej. Ciężarówki nadal łamią zakaz
-
07:30
Bezpłatne kontrole rowerów wracają do Krakowa. Akcja startuje na Rondzie Mogilskim
-
07:09
Turystka porażona piorunem w Tatrach. Ratownicy sprowadzali ją pieszo
-
07:00
Pierwsze 1000 dni, presje i perfekcja. Jak mądrze wspierać rozwój dziecka?
-
06:52
Nowa Huta odnawia pamięć o Solidarności. Trwa remont pomnika
-
06:29
Burze i wysoka temperatura w Małopolsce. Noc przyniesie uspokojenie pogody
-
23:00
Stefan Błaszczyński/ Piwnica Świętego Norberta
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze