Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Podsapieńca czują się odcięci od świata. "Straż nie dojedzie, spłonie cała wioska"

  • Krystyna Pasek
  • date_range Wtorek, 2024.06.11 17:11 ( Edytowany Wtorek, 2024.06.11 17:22 )
Mieszkańcy Podsapieńca w Barcicach koło Starego Sącza domagają się budowy nowego mostu na Potoku Przysietnickim. Stara stalowo-drewniana konstrukcja jest zniszczona i zagraża użytkownikom. Przeprawa została zbudowana przez osobę prywatną kilkadziesiąt lat temu. Mieszkańcy oczekują, że tym razem to gmina zajmie się budową.

Fot. Krystyna Pasek

Posłuchaj materiału Krystyny Pasek

Mieszkańcy kilkunastu gospodarstw z przysiółka Podsapieniec w Barcicach mówią, że czują się odcięci od świata. Chociaż istnieje alternatywny przejazd, to znajduje się pod wiaduktem i nie dotrą tam większe pojazdy, np. wóz strażacki.

Sytuacja jest naprawdę ciężka. Nie dojedzie straż pożarna, są dziury, nie ma jak przejechać. Jesteśmy odcięci od świata, spłonie cała wioska.

Niedawno stary most ze względu na bardzo zły stan został zagrodzony taśmami, ale są kierowcy, którzy nic sobie nie robią z tego zabezpieczenia.

Znalazł się przedwczoraj jakiś gagatek, zerwał i przejechał takim pędem, że cud, że nie wpadł do rzeki. W razie wypadku kto poniesie za to odpowiedzialność?

- pytają mieszkańcy.

Fot. Krystyna Pasek

Fot. Krystyna Pasek

Starania o budowę mostu na Potoku Przysietnickim przez gminę mieszkańcy rozpoczęli już kilkanaście lat temu. Dziś chcą wiedzieć kiedy nowa przeprawa ma szansę powstać

Oczekujemy ze strony burmistrza prawdy: na jakim jesteśmy etapie, kiedy jesteśmy w stanie ten mostek zrobić,

- mówi sołtys Barcic Tomasz Koszkul.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek: Nie będzie to inwestycja tania

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek informuje, że w ubiegłym roku została przygotowana koncepcja budowy mostu. Zakłada ona, że przeprawa powstanie w innym miejscu, a jej uzupełnieniem ma być w przyszłości nowy odcinek drogi gminnej. By rozpocząć prace projektowe, potrzebny jest zakup gruntów

W tej chwili trwa kolejny etap prac nad pozyskaniem gruntu niezbędnego do wybudowania tego mostu i wybudowania fragmentu drogi, która obsłuży część domostw po drugiej stronie. Do tej inwestycji się przygotowujemy. Nie będzie to inwestycja tania. Będziemy szukali zewnętrznego źródła finansowania, natomiast w tej chwili będziemy chcieli przystąpić do zaprojektowania tego zadania, żeby już mieć projekt budowlany, bo w tej chwili dysponujemy tylko koncepcją.

Jacek Lelek przekonuje, że na tym etapie przygotowań nie da się podać terminu rozpoczęcia budowy mostu:

Takie czasy owszem kiedyś były, że wystarczyło trochę chęci, kilka worków betonu, dwie szyny kolejowe i mostek powstawał. Natomiast jeżeli coś robimy, to musi być zrobione z wszelkimi parametrami. Musi być uzyskane pozwolenie na budowę, wodno-prawne. Muszą być odpowiednie prześwity pod mostem, co jest zrozumiałe, bo pogoda, która w tej chwili jest, pokazuje, jak ważne są to rzeczy. Tutaj na żadne kompromisy iść nie można.

Mostów wybudowanych przed laty przez mieszkańców na Potoku Przysietnickim jest więcej i samorząd zapowiada, że po wybudowaniu nowego mostu czeka je rozbiórka.

Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię