Turystów nie odstraszają utrudnienia w dojeździe nad jezioro, ani prace rekultywacyjne prowadzone na brzegu akwenu. Domy wczasowe i prywatne kwatery są pełne i niektóre mają zarezerwowane terminy do końca sierpnia.

Dzieci, które już przyjechały na kolonie nie mogą doczekać się kąpieli, a mogą to robić bez obaw, bo woda w akwenie jest czysta. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez sądecki Sanepid. Specjaliści zbadali próbki pobrane z kąpieliska przy zaporze w Rożnowie oraz ośrodku Stalownik w Bartkowej.

Właściciele pensjonatów nad Jeziorem Rożnowskim zacierają ręce i mają nadzieję, że tegoroczny sezon wreszcie będzie dla nich dobry.

- Wszystko zależy jednak od pogody oraz czystości akwenu- twierdzą .

Wypoczywając nad wodą trzeba też pamiętać o tym, że nie wolno spożywać alkoholu - przypominają sądeccy WOPR-owcy oraz policjanci. Tego lata po raz pierwszy funkcjonariusze mogą sprawdzać trzeźwość sterujących pontonami, kajakami czy rowerami wodnymi.

- Do tej pory mogliśmy kontrolować tylko osoby pływające motorówkami bądź żaglówkami wyposażonymi w silnik - mówi Marcin Bojdo, z wodnego komisariatu policji w Bartkowej nad Jeziorem Rożnowskim.

Nowe uprawnienia daje policjantom ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.


Bartosz Niemiec/aw