Pod koniec ubiegłego roku muszyński Zamek został odbudowany i wreszcie po kilkuset latach można zobaczyć go w pełnej świetności. Dziś jest oblegany przez turystów

- mówi Arkadiusz Cycoń z Urzędu Miasta w Muszynie.


Zamek wygrał w głosowaniu internautów pokonując 47 innych miejsc, między innymi dolnośląskie Miasto Krzywej Wieży i Pałac Marianny Orańskiej, Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu, Nalęczów, Pałac w Nieoborowie czy Wzgórze Tumskie w Płocku. Miał też konkurencję w Małopolsce - Chochołów i Bramę w Gorce. Wszystkie te lokalizacje wskazywali przewodnicy, mieszkańcy i organizacje turystyczne. W internetowym głosowaniu wybrano po jednej atrakcji z każdego województwa. W Małopolsce najwięcej głosów zdobył właśnie zrekonstruowany zamek w Muszynie.


Częściowa rekonstrukcja Zamku kosztowała w sumie 11 mln zł, prace trwały ponad 4 lata. Udało się odbudować wieżę, utworzyć taras widokowy, a także zaaranżować wystawę dotyczącą historii zamku. To miejsce z długą historią – budowla powstała pod koniec XIV wieku, pełniła przede wszystkim funkcje obronne. Historię tę zakończył tragiczny pożar pod koniec XVI wieku.

Ważna informacja dla odwiedzających: w środę (12 czerwca) zamek będzie niedostępny w godzinach od 10:00 do 13:00. Na jego dziedzińcu kręcony będzie film promocyjny konkursu Miss Polski z udziałem tegorocznych finalistek.