Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Aleksander Miszalski: "Kraków jest miastem otwartym jak brama w jego herbie". W Krakowie odbył się Marsz Równości

  • Bartłomiej Ziaja
  • date_range Sobota, 2024.05.18 15:12 ( Edytowany Niedziela, 2024.05.19 07:58 )
Nawet pięć tysięcy osób szło w krakowskim marszu równości. Po raz pierwszy uczestniczył w nim prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, który objął wydarzenie swoim patronatem. Jest także delegacja kilkudziesięciu pracowników urzędu miasta, którzy przygotowali flagę z tęczowym logiem miasta.

Fot. PAP/Art Service

Posłuchaj, co mówił Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa
"Kraków zawsze słynął z otwartości i pora to pokazać" - mówił przed rozpoczęciem marszu Aleksander Miszalski.
Kraków jest miastem otwartym, tak jak brama, która jest w naszym herbie i tak musi zostać, bo wy jesteście u siebie, bo wy się tutaj macie czuć najlepiej, jak tylko możecie, bo każda miłość jest tak piękna, że nie może być ukrywana
- deklarował prezydent Krakowa.

Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość – podkreślił europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie.

Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość, jesteśmy nie do zatrzymania w walce o bezpieczeństwo każdego Polaka i Polki, bez względu na to, jakiej jest tożsamości, orientacji, narodowości, jaką religię wyznaje" - podkreślił Biedroń w sobotę w Krakowie. "Lewica zawsze stała, stoi i stać będzie po stronie tych wartości

- zadeklarował.

Biedroń ocenił, że Marsz Równości "zmienił oblicze Krakowa, Małopolski i Polski" i udowodnił, "jak wielkie znaczenie ma odwaga, determinacja ludzi, którzy biorą w nim udział".

Zadeklarował także, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. "Każdego dnia dochodzą do nas informacje o przemocy wobec kobiet; że Polki są gwałcone, bite, umierają ze względu na przemoc domową" - powiedział Biedroń.

Europoseł przypomniał, że Polska implementowała konwencję stambulską, dokument dotyczący zapobiegania przemocy ze względu na płeć, jednak - w jego ocenie - "nadal jest bardzo dużo do zrobienia, jeśli chodzi o jej wdrożenie". Zadeklarował też, że Lewica będzie działać nad jak najsKolejna edycja Marszu Równości już 18 maja. Czy istnieje szansa na równość małżeńską?


Trasa Marszu Równości:
 Plac przed gmachem głównym Muzeum Narodowego (Al. 3 Maja 1) – Piłsudskiego – Straszewskiego – Podwale – Szewska – Rynek Główny (obejście wzdłuż ściany północnozachodniej, następnie północnowschodniej i południowowschodniej) – Grodzka – św. Idziego, św. Gertrudy – Dominikańska – Plac Wszystkich Świętych – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – plac przed gmachem głównym Muzeum Narodowego (Al. 3 Maja 1).

Daniel Czepiński i Paweł Jemioło: wierzymy, że marsz będzie bardzo udany i pobijemy kolejny rekord. Spodziewamy się nie mniej, a więcej osób

3639302
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię