Pielgrzymi, którzy przyjadą do Wadowic już 25 lipca, będą mogli uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach ŚDM dzięki transmisji. Telebim stanie na głównym placu miasta, transmitowane będą msze św., nabożeństwa, spotkania młodzieży z Franciszkiem w oknie pałacu biskupiego w Krakowie i ceremonia jego pożegnania.

Wadowickie wieczory festiwalowe kończyły będą czuwania modlitewne w górującym nad miastem klasztorze Karmelitów Bosych „Na Górce”, założonym przez św. Rafała Kalinowskiego.

Festiwal Młodych to dużo muzyki i zabawy. 26 lipca w koncercie „Muzyka z duszą” na wadowickim rynku wystąpi raper Tau oraz zespół New Day. „Następnego dnia koncertami +na ludowo+ oraz +Polak – Węgier dwa bratanki+ zabierzemy gości w przestrzeń kulturową naszego europejskiego regionu. Wystąpią Kapela Hanki Wójciak, słowacki zespół ludowy z Dolnego Kubina oraz węgierscy muzycy z Kecskemet. Muzykę +Prosto z Ameryki+ zaprezentuje Ryan Tremblay, a rockowy klimat zapewni zespół Anastasis” – podali organizatorzy.

28 lipca głównym wydarzeniem w Wadowicach będzie muzyczne widowisko „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, poświęcone drodze do świętości Karola Wojtyły. Dzień później uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej przybliżą pielgrzymom świat muzyki filmowej.

„27, 28 i 29 lipca zaprosimy młodych pielgrzymów do poznania miasta młodości Jana Pawła II. Planujemy wspólnie wybrać się na wędrówki po Beskidzie Małym, zachęcić do zwiedzenia okolicy z poziomu kajaka i rozegrać międzynarodowy turniej piłki nożnej +Coppa Wadowice+” – poinformowali organizatorzy Festiwalu Młodych.

30 lipca pielgrzymi wyjadą z Wadowic do Krakowa na centralne uroczystości ŚDM. Wrócą następnego dnia. „Niedziela kończąca Światowe Dni Młodzieży to także dzień podziękowania dla mieszkańców i dla wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie. Wieczorem +na deser+ zagra zespół Rafała Brzozowskiego” – poinformowali organizatorzy.

Burmistrz Mateusz Klinowski poinformował, że pielgrzymi będą mogli zobaczyć dwie wystawy plenerowe, umieszczone wzdłuż najważniejszych ciągów pieszych, łączących centrum miasta z dworcami PKP i PKS. „Pierwsza poświęcona będzie atrakcjom przyrodniczym i kulturowym ziemi wadowickiej, druga ukaże historię spotkań młodych na przestrzeni trzydziestu lat, od pierwszych ŚDM w Watykanie w 1985 r., których inicjatorem był Jan Paweł II” – napisał na swoim blogu samorządowiec.

Burmistrz zapewnił, że przygotowania idą pełną para. Do biura informacji turystycznej dotarły przygotowane na ŚDM wydawnictwa promocyjne, w tym szczegółowy plan miasta oraz plan bazyliki Ofiarowania NMP wraz z jej opisem. Materiał można pobrać w formacie pdf ze strony http://sdmwadowice2016.pl/do-pobrania/foldery/. Niebawem miasto ozdobi też dekoracja z oficjalnymi motywami Światowych Dni Młodzieży.

Wadowicki magistrat podał, że w związku z uroczystościami od 15 lipca do 2 sierpnia dla ruchu zamknięte zostaną drogi wokół rynku.

Wadowice to rodzinne miasto Karola Wojtyły; urodził się tu w 1920 r. i mieszkał przez 18 lat. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. Jan Paweł II do rodzinnego miasta pielgrzymował trzykrotnie, w 1979, 1991 i 1999 r.

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

(PAP,ew)