„To dopiero początek rykowiska. Odzywają się +organiści+, czyli młode samce, które zaczynają wchodzić w wiek dorosły. Te starsze jeszcze czekają. Im niższa temperatura we wrześniu, tym bardziej to wpływa na byki. Odzywają się najsilniejsze okazy, a odpowiadają im ich konkurenci” – powiedział PAP Maciej Mażul.

Rykowisko zwykle rozpoczyna się, gdy temperatura w lasach spada. Obecnie nocą w górach termometry wskazują kilka stopni powyżej zera. Byki gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami. Usłyszeć można ich głośne, basowe ryki.

Zdaniem przyrodnika, trudno powiedzieć, jak długo potrwa rykowisko. Zależy to od tego, czy byki są mocne, czy słabsze. Jeśli są mocne i będzie duża konkurencja, wówczas samice zostaną zapłodnione przez najlepsze osobniki.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje całe okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Przyciąga on rzesze turystów.

W rejonie Babiej Góry jeleni jest sporo, choć dokładna liczba nie jest znana.