Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Po ponad 50. latach wyprodukowana w chrzanowskim Fabloku lokomotywa wróciła na tory

To zasługa pasjonata kolei i właściciela jednej z lokalnych firm. Pan Konrad Szarek odkupił zniszczony spalinowóz i uratował przed przerobieniem na żyletki. Odnowioną lokomotywę na skwerze w Trzebini Sierszy ustawił dziś 90-tonowy dźwig.

fot: Marek Mędela

posłuchaj materiału Marka Mędeli
To lokomotywa manewrowa SM-03, produkowana w Fabloku do 1966 roku, później w zakładach Zastal w Zielonej Górze, kolorowa lokomotywa zwana była potocznie Kaczką.

Spalinowóz przez wiele lat pracował w cukrowni na Pomorzu. Po upadku przedsiębiorstwa przez siedem lat stał pod chmurką. Konrad Szarek, pasjonat kolei i przedsiębiorca odkupił ją i odrestaurował. Lokomotywę można zobaczyć przy ulicy Lipcowej w Trzebini.

Obok lokomotywy powstał też mural, który przestawia stację kolejową Trzebinia Wodna. Wykonało go małżeństwo lokalnych artystów. Inspiracją była pocztówka sprzed stu lat.
Źródło:
Radio Kraków

Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię