Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie zachęca mieszkańców do odbioru bezpłatnych, specjalistycznych torebek do kompostowania:

W zestawie jest 10 torebek. Każda z torebek może być utrzymywana w mieszkaniu około 2-3 dni, czyli taki jeden zestaw powinien wystarczyć na miesiąc. Wszystkie bio odpady - odpady kuchenne, obierki zwłaszcza na przykład, z których cytrusów się nie powinno kompostować, włożone do tej torebki można spokojnie oddać, wrzucić do kubła i wówczas jak przymarznie to przymarznie zawartość do tej torebki a torebka wypadnie. Kubły najlepiej oddawać rano, a wcześniej przechowywać je w garażu lub piwnicy, żeby bezpośrednio przed odbiorem odpadów nie zamarzły- tłumaczy Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu związku. Jak dodaje, dno kubłów można wyłożyć szarymi gazetami lub spakować odpady zielone i kuchenne do papierowych torebek, nawet takich po mące czy cukrze.

Odpadów nie należy w pojemnikach ugniatać, a dużą ilość liści i trawy można przywieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

W gminach Chrzanów, Trzebinia i Libiąż stosowanie papierowych worków w czasie mrozów jest o tyle ważne, że od kilku lat odpady bio wyrzuca się do kubłów bez wkładania ich wcześniej w foliowe worki.