Tablice, które będą zawierały cytaty pisarzy, zostaną wkomponowana w trotuar przed oświęcimską biblioteką. Wanda Chotomska zaproponowała zdanie: „Dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu”. Wiesław Myśliwski wybrał cytat ze swej powieści „Widnokrąg”: „Ceną słów jest nasz los”.

„Tablicę poświęconą Wandzie Chotomskiej odsłoni 13 października jej córka Ewa. Pisarka, której zdrowie uniemożliwia osobisty udział, będzie z nami dzięki nagraniu. Wiesław Myśliwski odsłoni tablicę osobiście 29 listopada” – podała wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.

O wyborze artystów słowa, którzy są honorowani przez oświęcimską Galerię Książki, decyduje kapituła. Zasiadają w niej m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wanda Chotomska debiutowała pod koniec lat 40., a dziesięć lat później wydała pierwszy tomik wierszy. Pod pseudonimem „Wanda Miron” wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowała w pismach dla najmłodszych. W telewizji stworzyła cykl programów „Jacek i Agatka”. Napisała ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, a także scenariuszy sztuk.

Wiesław Myśliwski jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych polskich powieściopisarzy. Jest autorem m.in. takich książek jak "Widnokrąg" i "Traktat o łuskaniu fasoli". Urodził się w 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza. Po studiach do 1975 r. pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie, a następnie do 1990 r. kierował redakcją kwartalnika "Regiony". Redagował także dwutygodnik "Sycyna". Ekranizacji i realizacji teatralnych jego utworów podejmowali się m.in. Ryszard Ber, Wojciech Marczewski i Kazimierz Dejmek.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.

 

PAP, jgk