W nocy z niedzieli na poniedziałek policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zostali powiadomieni o rozboju z użyciem noża, którego dopuścili się dwaj nieznani sprawcy na dwóch nastolatkach z gminy Kęty. Funkcjonariusze natychmiast udali się do Nowej Wsi, gdzie miało miejsce zdarzenie. W rozmowie z pokrzywdzonymi ustalili, że 16 i 17-latek zostali zaczepieni przez dwóch napastników. Sprawcy zażądali, aby wydali swoje telefony komórkowe. Kiedy nastolatkowie odmówili, sprawcy wyciągnęli nóż. Wtedy jeden z chłopaków oddał telefon. Następnie sprawcy oświadczyli, że zwrócą mu jego telefon, lecz musi za niego zapłacić 200 zł. Chłopak nie miał przy sobie pieniędzy. Sprawcy, zabierając telefon, zbiegli z miejsca zdarzenia.

W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie od mieszkańców gminy Kęty. Tym razem dotyczyło kradzieży samochodu dostawczego marki Peugeot. Pojazd skradziono z terenu posesji. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że niedaleko posesji byli widziani dwaj mężczyźni. Właściciel pojazdu opisał ich wygląd. Okazało się, że rysopis pasuje do rysopisu sprawców rozboju na nastolatkach.

W ciągu kilku godzin policjanci ustalili personalia obu sprawców mających związek z dwoma przestępstwami. Byli to dwaj 19-letni mieszkańcy gminy Kęty. Wszczęto ich poszukiwania. W trakcie tych czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni przebywają na terenie Skoczowa w powiecie cieszyńskim. Informację tę przekazali policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Na miejsce ruszyli dzielnicowi z Komisariatu Policji w Skoczowie. Szybko odnaleźli skradzionego dostawczaka. Sprawcy ukrywali się w jego wnętrzu. Zostali zatrzymani. Podczas przeszukania peugeota ujawnili i zabezpieczyli przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa. Chwilę później zatrzymani trafili w ręce policjantów z komisariatu policji w Kętach. Odzyskany Peugeot wart 60 000 złotych, został przekazany właścicielowi.

Na podstawie zebranych dowodów zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, wymuszenie zapłaty tzw. „okupu” w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy oraz kradzież samochodu dostawczego. Dodatkowo sprawcy odpowiedzą również za kradzież mienia, ponieważ policjanci ustalili, że w drodze z Kęt do Skoczowa, z terenu placu budowy dokonali kradzieży zamiatarki.

W środę obaj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Następnego dnia rano trafili przed oblicze sędziego, który na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Tego samego dnia funkcjonariusze osadzili ich w jednym z aresztów śledczych.

Aktualnie policjanci weryfikują czy podejrzani mają związek z innymi podobnymi czynami. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności.