Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Architekt chce uchronić budynek oświęcimskiego dworca przed zburzeniem

Choć przecieka dach, w środku hula wiatr, a ze ścian odpada tynk - tego miejsca trzeba bronić. Krzysztof Stetkiewicz - architekt z Oświęcimia napisał do PKP list w obronie dworca kolejowego. Wszystko przez zapowiedzi, że istniejący ogromny gmach dworca zostanie zburzony, a w jego miejsce kolejarze postawią mniejszy budynek, nowoczesny i bardziej funkcjonalny.

Fot. M. Mędela

Posłuchaj rozmowy Marka Mędeli z Krzysztofem Stetkiewiczem, architektem
Budynek dworca PKP w Oświęcimiu

"Nasz dworzec w latach 60. był perłą i musimy go chronić" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków architekt Krzysztof Stetkiewicz. 

Według mieszkańców Oświęcimia budynek dworca jest brudny, zaniedbany i zniszczony. "Jest to obiektywna opinia i trudno, żeby były pozytywna. Jednak, gdy popatrzymy na dworzec jako dzieło architektoniczne, to jest to obiekt interesujący i mający potencjał" - podkreśla Stetkiewicz. 

Obecny dworzec w Oświęcimiu powstał w latach 60. XX wieku z przebudowy starszych obiektów pochodzących z XIX wieku. Zdaniem architekta ta przebudowa zaowocowała jednym z ładniejszych dworców kolejowych w okolicy. "Został zaprojektowany wzorowo. Jego architektura na ówczesne czasy była ikoniczna. Nie ma drugiego takiego obiektu tej klasy w Oświęcimiu i prawdopodobnie w promieniu 50 kilometrów" - mówi Stetkiewicz. 

Autorem projektu jest Karol Fojcik, architekt m.in. dawnego dworca w Katowicach czy dworca kolejowego w Zabrzu. W miejscu tamtych budynków postawiono nowoczesne budynki. "Zgadza się, ale pozostawiono tam choćby fragmenty dawnej elewacji. Nawiązano więc do dworca oryginalnego, on nie zginął całkowicie" - tłumaczy Stetkiewicz. 

Dworzec w Oświęcimiu jest bardzo duży. Większość przestrzeni jest niezagospodarowana. Kolejarze twierdzą, że lepiej wyburzyć stary budynek i postawić nowy, ale mniejszy. 

"Przykład Katowic jest tu bardzo dobry. Może Oświęcim nie jest Katowicami i tu przestrzeń komercyjna nie jest tak pożądana, niemniej jednak, PKP proponuje całkowitą likwidację tej wolnej przestrzeni" - wyjaśnia architekt. 

Jak w takim razie można by zagospodarować tę przestrzeń? Powinna tu powstać galeria handlowa, tak jak w Katowicach i prawie tak jak w Krakowie? "W perspektywie jest to realne" - mówi Stetkiewicz.

Architekt nie otrzymał na razie odpowiedzi PKP na swój list. 

 

(Marek Mędela/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię