Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zbiornik wodny w Świnnej Porębie oficjalnie otwarty

"To inwestycja, która ma chronić region, a także Kraków, przed powodzią; to jest jej główny cel" - powiedziała premier Beata Szydło podczas środowej uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba. Tymczasem samorządowcy byli zdziwieni dzisiejszym oficjalnym otwarciem zbiornika. Jak przekonują - nie jest on jeszcze gotowy, a niedługo zostanie z niego spuszczona woda.

Fot. Marek Mędela

Posłuchaj, co mówiła premier Beata Szydło
Otwarcie zbiornika wodnego w Świnnej Porębie

"Dodajemy do użytku chyba najdłużej powstającą w Polsce inwestycję" - mówiła szefowa rządu. 

Premier Beata Szydło podkreślała, że zbudowany zbiornik, oprócz ochrony przed powodzią, może też zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu. Zwracała uwagę, że przy okazji realizacji inwestycji powstała sieć dróg lokalnych, zbudowano też nową infrastrukturę kolejową. 

"To jest też wymiar symboliczny, że nie tylko duże miasta, nie tylko ta Polska, która jest już rozwinięta na wysokim poziomie, zyskuje szanse. Dla tego regionu pojawiają się zupełnie nowe możliwości i mam nadzieję, że zostaną wykorzystane" - powiedziała Beata Szydło.

Prace nad budową zapory rozpoczęły się w 1986 roku i pochłonęły łącznie ponad dwa miliardy złotych.

 

Które to już otwarcie?

Samorządowcy z okolic Wadowic są oburzeni oficjalnym otwarciem zbiornika w Świnnej Porębie. Wójtowie z okolicznych gmin podkreślają, że zbiornik wciąż nie jest gotowy. Mają żal, że o otwarciu trwającej od 30 lat najważniejszej inwestycji w ich gminach dowiedzieli się w środę o poranku z... poczty elektronicznej. 

"Jest to dla nas duże zaskoczenie. Nie wiem, czy płakać, czy się cieszyć. Cieszyć się nie ma z czego. Jesteśmy przekonani, że jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Zbiornik jest częściowo zarośnięty, są tam wystające drzewa, konary, trzeba uporządkować osuwiska. Uczestniczyliśmy już w kilku wcześniejszych odbiorach i będziemy w kolejnych, w zależności od tego, kto będzie przy władzy" - mówili reporterowi Radia Kraków samorządowcy. 

 

 

Prace nad budową zapory rozpoczęły się w 1986 roku i pochłonęły łącznie ponad dwa miliardy złotych.

 

 

(Marek Mędela, PAP/ew)

Powoli napełnia się wodą przyszłe Jezioro Mucharskie
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię