- Powietrze jest czarne i my tym oddychamy. Jak płuca są czarne, powietrze jest nieświeże. Jak są białe, to jest świeże. Chcemy zobaczyć, czy jest czyste powietrze - mówią uczniowie. "W ramach zajęć pozaszkolnych chcieliśmy pokazać dzieciom, czym rzeczywiście oddychamy w Brzeszczach, jaka jest jakość naszego powietrza. Przez dzieci jesteśmy w stanie edukować dorosłych. Dzieci przynoszą ciekawe informacje dla swoich rodziców i dziadków" - dodaje Danuta Kazimierczak ze szkoły podstawowej nr 2 w Brzeszczach.

W 2019 roku Najwyższa Izba Kontroli podawała Brzeszcze jako przykład miejsca, w którym każdy mieszkaniec rocznie wchłania tyle zanieczyszczeń, jakby wypalił 10 tysięcy papierosów.

- Ta akcja na pewno sprowokowała mieszkańców do dyskusji - mówi Radiu Kraków Paweł Marcela z Brzeszczańskiego Alarmu Smogowego. Aktywista przyznaje jednak, że akcja spotkała się z nieprzychylnymi komentarzami. "Niektórzy mówili, że taka instalacja tutaj nie jest potrzebna, że to niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Wielu osobom jednak otworzyła oczy i wzbudziła dyskusję. To cel tej instalacji. Trzeba walczyć o czyste powietrze. Dzisiaj rano normy dla pyłu PM10 przekroczone są o 400-500%, dla PM2,5 to w niektórych miejscach nawet 1000%"- dodaje.

Płuca zostaną w Brzeszczach jeszcze do soboty. Następnie chemicy planują przebadać związki, które osadziły się na modelu płuc.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Marek Mędela/ko