Józef Pilch będzie miał dwóch zastępców. Zostaną nimi: Piotr Ćwik - samorządowiec i były poseł Prawa i Sprawiedliwości, oraz Józef Gawron radny powiatowy z Proszowic. Nowy wojewoda zastąpił na stanowisku Jerzego Millera, który pełnił tę funkcję od 2011 roku.

Józef Pilch, urodzony w 1957 r., ukończył studia w dziedzinie transportu i logistyki oraz ekonomii w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 2009-10 był przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a w poprzedniej kadencji samorządu wiceprzewodniczącym. Zawodowo od 30 lat jest związany z firmą budowlaną Chemobudowa – Kraków, gdzie ostatnio pełnił funkcję dyrektora.

Kandydatura Pilcha uważana była za najpoważniejszą spośród czterech osób rekomendowanych na to stanowisko przez małopolskie struktury PiS. Oprócz niego zgłoszono byłego posła Piotra Ćwika, wicedyrektora Szpitala Powiatowego w Brzesku, radnego powiatu proszowickiego Józefa Gawrona oraz byłego kandydata na burmistrza Olkusza, przewodniczącego Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu Łukasza Kmitę. Ćwik i Gawron mają zostać wicewojewodami.

"Jestem osobą, która umie się dogadywać ze wszystkimi ludźmi. Nie chodzi o to, żebyśmy się boksowali tylko wspólnie pracowali dla dobra Polski i Małopolski" - powiedział PAP nowy wojewoda małopolski. Wśród priorytetowych zadań wymienił m.in. przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, realizację projektu Nowa Huta Przyszłości, zakładającego rewitalizację poprzemysłowych terenów krakowskiej huty, czy dokończenie budowy trasy ekspresowej S7 od Krakowa do granicy z woj. świętokrzyskim. "Jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem uważam, że należy mniej mówić, a więcej robić" – dodał.

- Urzędy wojewódzkie muszą być otwarte dla obywateli - podkreśliła premier Beata Szydło podczas uroczystości powołania nowych wojewodów. "Przed nami bardzo dużo ważnych, ale też i niełatwych zadań do podjęcia. Jesteście państwo przedstawicielami rządu. Będziecie państwo mieli wielkie zadanie, ale i też wielką odpowiedzialność. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, z tego, że naszym zadaniem jest dobrze wypełniać obowiązki, które zostały nam powierzone" - powiedziała Szydło.

Premier podkreśliła, że wymaga tego, aby nowi wojewodowie kierowali się dewizą, która przyświeca jej rządowi, czyli: "praca, pokora i służenie obywatelom".

"Musimy wszyscy mieć świadomość, że przed nami bardzo dużo ważnych, ale też i niełatwych zadań do podjęcia. Rząd konsekwentnie realizuje program, z którym szliśmy w wyborach, który został przyjęty przez obywateli, który ma być realizowany(...) Państwo dołączacie w tej chwili do naszej drużyny" - powiedziała Szydło.

Premier podkreśliła, że zadaniem wojewodów będzie nie tylko reprezentowanie rządu, ale również obecność wśród ludzi. "Wasza praca ma polegać nie tylko na tym, żeby wypełniać urzędnicze powinności. Musicie być wśród obywateli słuchać ich, rozmawiać i im służyć, i pochylać się nad każdą, nawet najdrobniejszą sprawą, z którą do was trafią. Urzędy wojewódzkie muszą stać otworem dla obywateli" - zaznaczyła premierNowi wojewodowie:

Województwo Małopolskie - Józef Pilch

Województwo Dolnośląskie - Paweł Hreniak

Województwo Kujawsko-Pomorskie - Mikołaj Bogdanowicz

Województwo Lubelskie - Przemysław Czarnek

Województwo Lubuskie - Władysław Dajczak

Województwo Łódzkie - Zbigniew Rau

Województwo Mazowieckie - Zdzisław Sipiera

Województwo Opolskie - Adrian Czubak

Województwo Podkarpackie - Ewa Leniart

Województwo Podlaskie - Bohdan Paszkowski

Województwo Pomorskie - Dariusz Drelich

Województwo Śląskie - Jarosław Wieczorek

Województwo Świętokrzyskie - Agata Wojtyszek

Województwo Warmińsko-Mazurskie - Artur Chojecki

Województwo Wielkopolskie - Zdzisław Hoffmann

Województwo Zachodniopomorskie - Piotr Jania

 

 

 

 

(PAP/ko)