Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Strażacy usuwają zniszczenia wyrządzone przez niedzielną nawałnicę. Sztab kryzysowy w Małopolsce

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Poniedziałek, 2021.07.19 06:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.07.19 11:31 )
Od niedzieli od godziny 7:30 strażacy interweniowali ponad 470 razy, głównie na terenie powiatów myślenickiego i nowosądeckiego. Działania były prowadzone także w powiecie krakowskim, bocheńskim, w Tarnowie i Wadowicach. Dzisiejszy poranek jest już o wiele spokojniejszy.

fot: Marek Lasyk

Aktualnie strażacy działają w zaledwie kilku miejscach na terenie Małopolski, między innymi w powiecie nowotarskim i tatrzańskim. Usuwają połamane drzewa, udrażniają przejazd, cały czas wypompowują także wodę z piwnic. Jak przekonują, choć regularnie napływają do nich zgłoszenia, pracy jest zdecydowanie mniej niż w niedzielny poranek.

Mieszkańcy Małopolski zgłaszają między innymi niebezpieczny poziom wód przy przepustach drogowych. W wielu miejscach wciąż jest on podniesiony. To sprawia, że pomimo względnej poprawy sytuacji w regionie, obawy pozostają.
W Głogoczowie, gdzie woda zalała centrum wsi i fragment Zakopianki od samego rana kontynuowane są prace porządkowe. Mieszkańcy wynoszą na zewnątrz zniszczone meble, usuwają muł ze ścian i balkonów. Sprzątanie trwa także w pobliskiej szkole podstawowej, gdzie woda wdarła się do piwnic i zalała szatnie oraz kotłownie.

Poszkodowani mieszkańcy czekają też na pierwsze wsparcie finansowe. Pieniądze powinny pojawiać się już na kontach bankowych. Chodzi o 6 tysięcy złotych tak zwanej pomocy doraźnej do wykorzystania na najpilniejsze potrzeby.

Ogromne zniszczenia widać zarówno w Głogoczowie, jak i Krzyszkowicach. Tam wyłamane drzwi i okna, połamane ogrodzenia czy sterty wyrzuconych mebli na podwórko to widok, do którego po prostu trzeba się przyzwyczaić. Część mieszkańców próbuje pozbyć się mułu naniesionego do wewnątrz budynków.

Pracy jest naprawdę sporo, dlatego przyda się każda pomoc. Jak poinformował reportera Radia Kraków Mateusz Suder, zastępca burmistrza miasta i gminy Myślenice, do tych dwóch miejscowości jadą już Wojska Obrony Terytorialnej.
Posłuchaj co mówią mieszkańcy Głgoczowa
Kłopoty na lokalnych drogach na Sądecczyźnie

Nie spali całą noc. Mieszkańcy ulicy Barskiej i Grabowej w Nowym Sączu wciąż walczą ze skutkami wczorajszej nawałnicy. Pobliski potok wylał i podtopił kilkadziesiąt budynków. Zniszczenia są spore, a sprzątanie może potrwać wiele dni.

Drogowcom nad ranem udało się przywrócić ruch na ulicy Barskiej. Teraz pracują m.in. na ulicy Grabowej, gdzie został zerwany fragment asfaltu

Region tarnowski

Tarnowscy strażacy do północy zabezpieczali zniszczone domy na terenie gminy Lisia Góra. Nawałnica, która przeszła w niedzielę po południu przez miejscowości w tej gminie, zerwała 30 dachów. W poniedziałek mieszkańcy sprzątają swoje zalane posesje, a gmina rozpoczęła liczenie strat.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Nowej Jastrząbce. Tam wichura zerwała najwięcej dachów, głównie na budynkach mieszkalnych. Wszystkie zostały tymczasowo zabezpieczone plandekami i foliami. Na szczęście w żadnym przypadku rodziny nie musiały szukać lokali zastępczych

Niedzielna wichura zerwała także sieci energetyczne w gminie i niestety nadal prądu nie mają mieszkańcy Pawęzowa. Do jednego z domów strażacy dostarczyli agregat prądotwórczy, gdyż przebywała tam osoba znajdująca się pod respiratorem. Noc w regionie tarnowskim przebiegła już dużo spokojniej bez burz i nawałnic.

Mateusz Morawiecki: najprawdopodobniej sytuacja w Małopolsce będzie się stabilizowała

Wczorajsza praca nad koordynacją pomocy dla osób poszkodowanych w czasie nawałnic trwała do późna w nocy. Dziś od samego rana, na spotkaniu sztabu kryzysowego w Krakowie, działamy dalej. Nikt nie zostanie bez pomocy - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Premier od niedzieli przebywa w woj. małopolskim; wizytował tereny dotknięte podtopieniami po nawałnicach, które przeszły w weekend nad Małopolską. Burze i ulewy spowodowały gwałtowne wezbranie wód w rzekach i potokach, podtopienia budynków i dróg. Największe szkody spowodowały w powiecie myślenickim, ale groźnie było też w powiatach tarnowskim, krakowskim i na Sądecczyźnie.

W związku z nawałnicami w Krakowie w poniedziałek rano zebrał się sztab kryzowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

"Wczorajsza praca nad koordynacją pomocy dla osób poszkodowanych w czasie nawałnic trwała do późna w nocy. Dziś od samego rana, na spotkaniu sztabu kryzysowego w Krakowie, działamy dalej! Nikt nie zostanie bez pomocy" - zapewnił Morawiecki w poniedziałek we wpisie na Facebooku.

fot: dzięki uprzejmości TVP

fot: dzięki uprzejmości TVP

Najprawdopodobniej sytuacja w Małopolsce będzie się stabilizowała, a być może nawet poprawiała - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu spotkania sztab kryzowy w Krakowie. Dziękował też samorządowcom za szybkie przystąpienie do szacowania szkód.

Premier od niedzieli przebywa w woj. małopolskim; wizytował tereny dotknięte podtopieniami po nawałnicach, które przeszły w weekend nad Małopolską. W związku z nawałnicami w Krakowie w poniedziałek rano zebrał się sztab kryzowy z udziałem szefa rządu oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

"Najprawdopodobniej, na tyle ile człowiek może przewidywać warunki pogodowe, sytuacja będzie się stabilizowała, być może nawet poprawiała w Małopolsce" - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Dziękował też samorządowcom, którzy szybko przystąpili do realizacji dystrybucji środków rządowych, szacowania strat, szacowania szkód. "Dzięki temu, mam przekonanie, że będziemy w stanie szybko pomóc ludziom w odbudowie ich domów" - mówił.

Morawiecki poinformował, że spotkał się też w poniedziałek rano z małopolskimi samorządowcami. Jak relacjonował, spotkanie dotyczyło kwestii inwestycyjnych związanych z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, a także rozwojem infrastruktury, która - mówił - ma pomagać w szerokorozumianym wzroście gospodarczym.

Jak dodał, dyskutowano o tym jaki zapobiegać anomaliom pogodowym, zwłaszcza od strony możliwości przejęcia wezbranej wody, czyli budowy nowych zbiorników wodnych. "Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest gotowy finansowo na realizację różnych projektów" - zapewnił.

Tematy:
Źródło:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Bartosz Niemiec

Polska Agencja Prasowa

Bartłomiej Bujas

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3177065

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię