Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Lokatorzy na naszych balkonach

  • Ogród
  • date_range Czwartek, 2015.04.30 09:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:59 )
Maj to miesiąc miłości - również dla wielu ptaków. Na naszych balkonach pojawiają się gruchające pary. Jak się pozbyć tych - często nieproszonych - lokatorów?

Jerzyk. Fot. Cezary Karkosz

Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z Aleksandrą Pępkowską-Król z Ogólnopolskiego Towarzystwa ochrony Ptaków
Krakowskie ptaki i wiewiórka w obiektywie Mileny Szutkowskiej-Maj

Do najbardziej uciążliwych ptaków zaliczane są oczywiście gołębie. Warto zabezpieczyć się zawczasu i gdy tylko, zauważymy, że gołąb zaczyna budować gniazdo na naszym balkonie, usuwajmy je. 

"Najlepszą metodą zabezpieczenia balkonów przed ptakami jest siatka. Nie polecam umieszczania kolców na parapetach. One nie umożliwiają ptakom założenia gniazda, a po prostu szpecą" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Aleksandra Pępkowska-Król z Ogólnopolskiego Towarzystwa ochrony Ptaków.

Dobrym pomysłem jest... utrzymanie na balkonie porządku. "Im mniej szparagałów i niepotrzebnych gratów, tym ptaki mniej chętnie będą tam szukać miejsca do założenia gniazda" - dodaje Aleksandra Pępkowska-Król. 

A co zrobić, jeśli na nasz balkon chcemy zaprosić jakieś ptaki?

Pustułka. Fot. Cezary Karkosz

"Jeśli chodzi o jerzyki czy pustułki, możemy na balkonie zamontować budki lęgowe. Dotyczy to jednak osób, które mieszkają na najwyższych piętrach w blokach. Musimy też ustalić z sąsiadami, czy dom dla ptaków na naszym balkonie nie będzie im przeszkadzał" - tłumaczy Aleksandra Pępkowska-Król. 

Pamiętajmy: wiosną i latem nie dokarmiamy ptaków, bo to im szkodzi. Jeśli chcemy im pomóc i zaprosić na swój balkon lub do swojego ogródka wystawiajmy im poidełka. W zabetonowanych miastach brakuje kałuż, z których mogłyby pić wodę. Wystarczy mała miska z czystą wodą.

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1247291

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię