Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie powstaje Muzeum Zabawek

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2021.06.01 13:42 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.01 17:02 )
Więcej o nowym krakowskim Muzeum w magazynie Koło Kultury po 21.05

"Witryna z zabawkami" - to pierwszy projekt powstającego w Krakowie Muzeum Zabawek. „Witryna...” wypełni się obiektami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. Historyczna kolekcja liczy ponad 40 tysięcy zabawek. Pierwsza odsłona "Witryny..."odbędzie się w Cricotece, kolejne planowane są w Muzeum Podgórza i Muzeum Narodowym. W trakcie siedmiu spotkań w Cricotece uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, w którym pojawią się nawiązania do twórczości Tadeusza Kantora. Więcej o "Witrynie z zabawkami" na profilu fejsbukowym Muzeum Zabawek.

Kolekcja zabawek rodziny Sosenków powstawała na przestrzeni ponad czterdziestu lat i nadal się rozwija. Jest to jedna z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek, tak zwanych classic toys oraz największy, najcenniejszy i najbardziej reprezentatywny w Polsce zbiór prezentujący zabawki polskie i zagraniczne od XVI wieku po czasy współczesne. Kolekcja liczy ponad czterdzieści tysięcy obiektów. Są tu między innymi szesnastowieczna szopka Królowej Bony, klocki, którymi bawiły się dzieci ostatniego cesarza Prus - Wilhelma II i forteca należąca do Stanisława Wyspiańskiego. Zabawki Sosenków prezentowane były na wielu wystawach, były też rekwizytami w filmach - Liście Schindlera Stevena Spielberga, Trzech kolorach Krzysztofa Kieślowskiego czy Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy.

Prezesem Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków jest Katarzyna Sosenko. Koncepcja Muzeum Zabawek została stworzona we współpracy z dr Katarzyną Jagodzińską z Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizującą się w problematyce muzealnej (w tym w rozwoju publiczności i partycypacji) oraz w zakresie dziedzictwa kulturowego.

mat.prasowe/jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię