"Futbol w kulturze i sztuce" - to projekt Domu Norymberskiego, przygotowany na EURO 2012.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które rozegrają się na stadionach Polski i Ukrainy to okazja do przyjrzenia się tej dyscyplinie sportu, która, jak żadna inna, stała się swego rodzaju fenomenem społecznym. Futbol – jak dowodzą socjolodzy i filozofowie – zaczął odgrywać rolę, którą wcześniej pełniła w społeczeństwie religia.

Piłka nożna jest tematem wielu sztuk teatralnych, filmów, utworów literackich i prac plastycznych . W ramach przygotowanego przez Dom Norymberski programu zobaczymy przegląd filmowy, spektakl teatralny, prezentacje książek oraz wystawy. Wśród nich ekspozycja zat. "Drużyna. 11 artystów z Krakowa zajmuje pozycje" (Galeria Konsulatu Generalneg RFN „Konsulart"; wernisaż - 5 czerwca, godz. 19:00). Artyści przygotowując prace, kierują uwagę widzów w stronę aspektów socjologicznych, związanych z fenomenem masowej fascynacji piłką, zawłaszczającej dyskurs polityczny i społeczny, i ustawiającej ją w pozycji bliskiej kultowi religijnemu.
Wydarzeniem projektu będzie premiera spektaklu niemieckiego autora Marka Beckera "My w finale". To relacja z przebiegu ważnego meczu finałowego z udziałem narodowej jedenastki. Piłkarska drużyna w sztuce niemieckiego dramaturga staje się metaforą narodu i społeczeństwa. Premiera odbędzie się na scenie Teatru Bagatela 2 czerwca.
"Futbol w kulturze i sztuce" - inauguracja projektu 26 maja.