W teatrze im.Słowackiego premiera "Obcego" w reżyserii Anny Smolar. To polska teatralna prapremiera tego tekstu.

Głośna powieść Camusa "Obcy" powstała na motywach relacji z prawdziwego procesu przypadkowego zabójcy. Autor stworzył relację skazanego na śmierć, którego proces staje się karykaturą instrumentów prawnych. Jego Meursault zostaje skazany nie dlatego, że zabił, ale dlatego, że udowodniono mu nieadekwatną reakcję na śmierć matki.

Spektakl odwraca perspektywę zawartą w książce, mnożąc teatralne konwencje.

Anna Burzyńska, kierownik literacki Teatru im. Słowackiego : Ta powieść powstała w latach 40., i właściwie nigdy nie miała dobrej prasy. Bardzo szybko "Obcego" przyćmiła "Dżuma" Camusa, o której pisano, że jest skończonym arcydziełem. Znalazlam wiele bardzo krytycznych recenzji "Obcego", wątpiono nawet, że napisał je ten sam autor, co "Dżumę". Dziś mam wrażenie, że ta opowieść ma swój czas.

Anna Smolar, reżyserka : Każdy z nas zadaje sobie dziś pytanie o innego, o granice tolerancji, o to, jak radzi sobie z obcością. Pytamy, czy jesteśmy w stanie zaakceptować innego, czy potrafimy przyjąć to z otwartością, intelektualnie, emocjonalnie. Dokąd prowadzi nas inny.

Młoda reżyserka jest absolwentką literaturoznawstwa na paryskiej Sorbonie. Debiutowała we Francji, gdzie realizowała m.in teksty Strinberga i Mariveaux. W Polsce pracowała m.in w Nowym Teatrze w Warszawie, a także w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.

Na scenie m.in Grzegorz Mielczarek, Radosław Krzyżowski, Dominika Bednarczyk, Marcin Sianko.

jn