Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe otwarcie Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20

  • Katarzyna Fortuna
  • date_range Czwartek, 2021.06.10 19:29 ( Edytowany Czwartek, 2021.06.10 19:38 )
Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 otwiera się dla publiczności. To nowy kulturalny adres na mapie miasta, którego współgospodarzami są Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Na cykliczny program wydarzeń złożą się m.in. festiwale literackie i spotkania autorskie, dyskusje tematyczne, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych czy nowa osłona wystawy „Szuflada Szymborskiej. Szczególnie ciekawie zapowiada się nowy, specjalnie przygotowany program literacki literacki - mówi Robert Piaskowski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw kultury.

Fot. Robert Słuszniak

Od lutego w średniowiecznych piwnicach Pałacu Potockich działa Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a na parterze – nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Na pierwszym piętrze zabytkowego pałacu z widokiem na Sukiennice, kościół Mariacki i jeden z najpiękniejszych historycznych rynków Europy, będą odbywać się wydarzenia literackie tworzone przez zespół KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO – we współpracy z partnerami i kuratorami ze środowiska literackiego.

– Nim powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” na Zabłociu, czyli wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym, pałac będzie miejscem gościnnym dla różnych inicjatyw literackich – tych organizowanych cyklicznie w ciągu roku, jak i tych realizowanych w trybie festiwalowym – zapowiada Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

Pałac będzie tętnił życiem przez cały rok. – Na program literacki, adresowany do różnych grup odbiorców, złożą się spotkania z autorkami i autorami książek objętych patronatem KMLU, rozmowy o dawnej i współczesnej poezji, reportażu, pokazy zapomnianych perełek polskiego kina czy kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi – opowiada Urszula Chwalba, kierownicza Działu Literackiego KBF. Do Pałacu Potockich zaprosimy na wybrane wydarzenia Festiwalu Miłosza (9–11 lipca 2021) i Festiwalu Conrada (18–24 października 2021). To tutaj odbędą się też niektóre z wydarzeń Roku Lema, w tym te najbardziej wyczekiwane, związane z wrześniowymi obchodami 100. rocznicy urodzin pisarza.

Pałac Potockich to nie tylko literackie i kulturalne centrum Krakowa, ale również nowy adres na mapie rezydencji literackich w Polsce. W mieszczącym się w pałacu mieszkaniu rezydencjalnym gościć będziemy uczestników i uczestniczki programów stypendialnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polskich i zagranicznych pisarzy, tłumaczy i artystów. Ich pobyty w Krakowie będą też okazją do spotkań z publicznością.

P jak poezja

W Pałacu Potockich nie może zabraknąć rozmów o poezji – tej klasycznej i awangardowej. „Powinowactwa z wyboru” to seria dyskusji współtworzonych razem z Ośrodkiem Badań nad Twórczością Czesława Miłosza przy Uniwersytecie Jagiellońskim – poświęconych mistrzom poetyckiego pióra. Już 10 czerwca o godz. 19.00 proponujemy wieczór z okazji 80. urodzin wybitnego estońskiego poety – Jaana Kaplinskiego, jednego z pierwszych twórców zaproszonych przez Czesława Miłosza na krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu, które dały początek Festiwalowi Miłosza. W rozmowie udział wezmą Małgorzata Czyżewska, Krzysztof Czyżewski i Anna Michalczuk. Transmisja spotkania odbędzie się na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, a już od lipca wysłuchamy kolejnych poetyckich rozmów na żywo z Pałacu Potockich.

Po co nam dzisiaj awangarda? „Wszystkie słowa na P” to seria rozmów pod opiekąJakuba Kornhausera, laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, poświęconych poetyckim przedsięwzięciom awangardowym, postawangardowym, eksperymentalnym i niejednoznacznym. Pierwsze spotkanie z tego cyklu już 15 czerwca o godz. 18.00. W rozmowie zatytułowanej „Awangarda dzisiaj” udział wezmą: Anna Kałuża, Eliza Kącka i Jakub Skurtys.

Pałacowe opowieści o literaturze i nie tylko


Cykl spotkań autorskich pod nazwą „Premiery KMLU”, realizowany wspólnie z wydawcami, to jedna ze stałych propozycji programowych pałacu. W czerwcu planowane są m.in. spotkania z Lilianą Hermetz, pierwszą laureatką Nagrody Conrada (11 czerwca, godz. 18.00, czy Romą Ligocką, która opowie o książce „Siła rzeczy” opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie (17 czerwca, godz. 18.00.
Dobrze już znany krakowianom cykl „Wyszukaj Klasyka” – poświęcony mniej lub bardziej zapomnianym, lecz nietuzinkowym autorom i autorkom – zyska nową pałacową scenografię. Na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości będziemy przybliżać sylwetki pisarzy i pisarek niewznawianych, a wybijających się ponad czasy, w których żyli. Cykl „Wyszukaj Klasyka” poprowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich. Czerwcowe spotkanie o Jadwidze Beaupré – pionierce tworzenia szkół rodzenia w powojennej Polsce oraz kapitanie Armii Krajowej w jednej osobie – jest już dostępne na facebookowym profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a kolejne spotkania odbędą się już na żywo przy Rynku Głównym 20.

Pałac Potockich to również comiesięczne dyskusje o współczesnym reportażu – cykl #opartenafaktach, współtworzony ze Stowarzyszeniem Re-Prezentacje, organizatorem Non-fiction. Festiwalu reportażu, poświęcony będzie najciekawszym historiom opowiadanym przez najlepszych polskich reporterów i reporterki. Najbliższe spotkanie już 22 czerwca o godz. 18.00 (zapisy TUTAJ). Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – Paweł Reszka opowie o najnowszym zbiorze reportaży pt. „Białe płatki, złoty środek” (Wydawnictwo Agora).
Czy literatura może pomóc nam w przeciwdziałaniu społecznym i ekonomicznym nierównościom? Porozmawiamy o tym z gośćmi i gościniami nowego cyklu rozmów „W(y)kluczenia” – poświęconego sytuacji mniejszości, prawom kobiet i wrażliwości ekologicznej. Cykl zainaugurujemy podczas Światowego Dnia Uchodźcy – 21 czerwca – dyskusją wokół książki „Tylko góry będą ci przyjaciółmi” Behrouza Boochaniego, napisanej w australijskim obozie dla uchodźców. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak, dziennikarka, pisarka i feministka. Spotkania będą odbywać się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 18.00.

Literackie chwile dla dzieci


W Pałacu Potockich nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Coniedzielne „Literackie Chwile” wypełnione będą spotkaniami z twórcami i twórczyniami literatury dla dzieci, aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową, a także świetną zabawą. – Będziemy odkrywać tajemnice języka literackiego oraz piękno książkowych ilustracji, obserwować niewidoczne, tworzyć niestworzone, słuchać tego, co niesłychane, i wyobrażać sobie niewyobrażalne – zapowiadają organizatorzy. W niedzielę, 13 czerwca o godz. 11.00, odbędą się pierwsze zajęcia poświęcone książce „Królowa kolorów” Jutty Bauer opublikowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry, prowadzone przez Beatę Kwiecińską i Macieja Dąbrowskiego z Domu Kultury INSPIRO, partnera cyklu. Już niebawem zaprosimy najmłodszych na kolejne czerwcowe spotkania m.in. z Michałem Rusinkiem czy Barbarą Gawryluk.

Kino w pałacu


Dzięki współpracy z Kinem Pod Baranami od czerwca do grudnia Pałac Potockich stanie się kameralnym kinem, w którym co miesiąc będziemy prezentować unikalne, przeważnie trudnodostępne filmy fabularne i dokumentalne związane z Krakowem. Na cykl „Kinematograf w Pałacu Potockich” złożą się filmowe adaptacje tekstów autorów i autorek związanych z naszym miastem – zapomniane perełki polskiego kina. Już 29 czerwca na pałacowym ekranie zobaczymy „Dolinę Issy” (1982) – pamiętną adaptację jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza w reżyserii innego wybitnego pisarza – Tadeusza Konwickiego. Pokaz poprzedzi krótkie wprowadzenie prof. Joanny Zach. Wejściówki w cenie 10 zł będzie można nabyć w kasie Kina Pod Baranami lub w Pałacu Potockich w dniu pokazu.
Poznaj dzieje pałacu
Pałac Zbaraskich, częściej nazywany Pałacem Potockich, kumuluje prawdziwe genius loci Krakowa. W XVI wieku należał do rodziny Firlejów, w następnych stuleciach przechodził w posiadanie kolejnych bogatych rodów, podlegał przebudowom, a po II wojnie światowej został odnowiony i zrekonstruowany. Barokowy wystrój, klasycystyczna fasada zdobiona alegorycznymi postaciami i niezwykły arkadowy dziedziniec, wzorowany na wawelskim, charakteryzują ten jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście. Jakie tajemnice skrywają mury tego wyjątkowego gmachu przy krakowskim Rynku, przekonamy się podczas oprowadzania z cyklu „Pałac od kuchni”. Przewodnikiem po obiekcie będzie dr Michał Wiśniewski – historyk architektury związany z Instytutem Architektury i Międzynarodowym Centrum Kultury. Na oprowadzania zapraszamy 12, 19 i 26 czerwca o godz. 11.00 (.
To tylko wybrane propozycje programowe Pałacu Potockich. Już jesienią wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej zaprosimy na otwarcie wystawy „Jarmark cudów”. W bocznej amfiladzie Pałacu od ul. Brackiej swoje nowe oblicze zaprezentuje popularna „Szuflada Szymborskiej” – ekspozycja opowiadająca o krakowskiej noblistce, niegdyś prezentowana w Kamienicy Szołayskich.
Nową historię pałacu piszmy wspólnie! Miasto Kraków i KBF zapraszają do współpracy organizatorów wydarzeń kulturalnych.
Czerwcowy program wydarzeń pod szyldem Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich znajduje się na stronie palacpotockich.krakow.pl.
#NoweSięDzieje #PałacPotockich
Autor:
Katarzyna Fortuna

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię