Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nagroda architektoniczna dla Małopolskiego Ogrodu Sztuki

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2013.02.19 14:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:54 )
Zaprojektowany w studiu Ingarden & Evy Architekci budynek został doceniony przez ArchDaily.com – najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy na świecie portal zajmujący się architekturą.

foto: K. Ingarden

Małopolski Ogród Sztuki/fot. K. Ingarden

Gmach Małopolskiego Ogrodu Sztuki znalazł się wśród najlepszych projektów architektonicznych 2012 roku! W plebiscycie ogłaszanym rokrocznie przez ArchDaily wzięło udział ponad 70 tysięcy jego czytelników, którzy głosowali na obiekty sportowe, hotele i restauracje, domy je, kościoły, muzea czy biurowce. Gmach Małopolskiego ogrodu Sztuki zwyciężył w kategorii „Kultura”.

Budynek funkcjonuje od zeszłego roku jako miejsce tworzenia sztuki. Jest w nim nowoczesna biblioteka (Arteteka), przestrzeń galeryjna oraz sala koncertowa. Pięciokondygnacyjny gmach przy ul Rajskiej 12 łączy elementy zabytkowe z nowoczesnością. Za szklaną fasadą zobaczyć można odtworzony fragment muru dotychczasowego budynku, w którym mieściły się pracownie Teatru im. J. Słowackiego. Ściana została na nowo ułożona z ponad stuletnich oczyszczonych cegieł.

Projektanci z biura Ingarden & Ewy Architekci wpisali budynek MOSu w otoczenie, prowadząc kształt zadaszenia zgodnie z linią dachów sąsiednich zabudowań, wtopili obiekt w przestrzeń, podnosząc zarazem jej jakość. Docenili to zarówno specjaliści jak i mieszkańcy naszego Regionu: Małopolski Ogród Sztuki zwyciężył w plebiscycie na najciekawsze zjawisko architektoniczne w Krakowie zdobywając pierwsze miejsce w konkursie na Nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego jako wzorcowy przykład kontekstualizmu w podejściu do kształtowania bryły obiektu i detalu architektonicznego.

(Wojciech Musiał. Żródło: )Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię