„To trudna sytuacja. Gmina zapewnia, że poradzi sobie z organizacją transportu i opieki nad dziećmi, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Dzieci mają również dodatkowe zajęcia, na przykład rehabilitację, i teraz trudno to wszystko na nowo zorganizować, zwłaszcza że zostało niewiele czasu. Mamy też informację, że już przed połową lipca było wiadomo, iż nie uda się pogodzić remontu z prowadzeniem lekcji” – podkreśla pan Andrzej z Pawęzowa.
Zastępca wójta gminy Lisia Góra Piotr Miotła w rozmowie z Radiem Kraków podkreśla, że dopiero po odkopaniu fundamentów wewnątrz i na zewnątrz budynku okazało się, że są one zbyt słabe i nie odpowiadają temu, co przewidywała specyfikacja. Konieczne będzie ich wzmocnienie. Po przeanalizowaniu sytuacji uznano, że prowadzenie takich prac przy jednoczesnej obecności dzieci mogłoby stwarzać zagrożenie” – mówi Piotr Miotła.
Piotr Miotła nie chciał odpowiedzieć na pytanie, kiedy dokładnie wyszła na jaw ta okoliczność, ale podkreśla, że odbyły się trzy spotkania w tej sprawie z wykonawcą. „Inspektorzy i projektant analizowali, czy jeszcze można uratować sytuację, ale po drugim spotkaniu uznaliśmy, że nie da się tego pogodzić”.
Zastępca wójta gminy Lisia Góra podkreśla również, że rodzicom chciano przekazać kompletne informacje i, jak przekonuje, wymagało to sporo pracy. Chodziło o dogranie harmonogramów lekcji w szkole w Łukowej, gdzie mają być dowożone dzieci z klas I–III z Pawęzowa, oraz w Lisiej Górze, do której będą dowożeni starsi uczniowie. Ponadto trzeba było zapewnić opiekę na czas transportu dzieci, a także podczas oczekiwania na niego. Dodatkowo zostanie przygotowane pomieszczenie przy sali gimnastycznej w Pawęzowie, gdzie dzieci będą oczekiwały na autobus. Gmina ogłosiła także przetarg na transport dzieci.
Dopiero kiedy będzie miała te wszystkie informacje, przekaże je rodzicom przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Rozbudowa szkoły w Pawęzowie ma kosztować prawie 9 milionów złotych, z czego połowa to dofinansowanie z budżetu państwa. Prace mają się zakończyć do lipca 2027 roku.