Michał Bogucki artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Naukę artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Krakowie, gdzie jego rodzice Maria i Janusz Boguccy zamieszkali po wojnie. W drugiej połowie lat 50. działali w Grupie Krakowskiej i współtworzyli Galerię Krzysztofory, której Maria Bogucka była pierwszym kierownikiem.
Michał Bogucki uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Zadebiutował wystawą indywidualną „Ćwiczenia sakralne” w 1971 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Po niej nastąpiły wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seatle, Batumi i Tbilisi. Uczestnik międzynarodowego festiwalu sztuki w Malmo Konsthall i IX Biennale Młodych w Paryżu.
Jako twórca i animator brał udział w wystawach niezależnych w stanie wojennym, realizowanych przez Marię i Janusza Boguckich, potem Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz.
Istotne miejsce w dorobku twórczym Michała Boguckiego zajmuje również działalność wystawiennicza. Był komisarzem i scenografem wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie i w Bukareszcie. W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.
- A
- A
- A
Michał Bogucki - Stacja Kraków w Pałacu Sztuki
Nowa wystawa znanego warszawskiego artysty malarza, performera , projektanta witraży Michała Boguckiego , twórcy i wieloletniego dyrektora Muzeum Ikon w Warszawie . "Stacja Kraków" jest dla Artysty wystawą szczególną. Prezentuje na niej prace ostatnich trzech lat, jak i te najnowsze, tworzone specjalnie do Krakowa. Stacja Kraków - Wernisaż 8 sierpnia 2024, czwartek, godz. 18.00 Górny Pałac Sztuki TPSP – Świetlica Wyspiańskiego Wystawa czynna 7.08 – 1.09.2024Krakowska wystawa jest dla Artysty wystawą szczególną. Prezentuje prace ostatnich trzech lat, jak i te najnowsze, tworzone specjalnie do Krakowa. Można powiedzieć, że jest wystawą sentymentalną, powrotem do lat młodzieńczych oraz początków drogi twórczej.
Rozmowa z Michałem Boguckim o jego sztuce i krakowskiej wystawie w Kole Kultury 14 sierpnia o g. 22.05
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:10
Wielu w to nie wierzyło. Rozpoczęła się reanimacja ruin Młyna Szancera w centrum Tarnowa
-
12:57
Ziołolecznictwo w XXI wieku. Powrót do korzeni czy nowoczesna potrzeba?
-
12:13
Zmarł biskup pomocniczy senior diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski
-
12:05
Czy "Europa płonie"? Susze, huragany i pożary to nie efekty "zielonego terroru" z Brukseli
-
11:07
Kryzys Programu Czyste Powietrze. Drastyczny spadek liczby wniosków
-
10:17
Fala chemicznej piany płynie w stronę Krakowa
-
10:09
Ziołolecznictwo w XXI wieku. Powrót do korzeni czy nowoczesna potrzeba?
-
08:58
21-latek zaatakował strażnika miejskiego w Krakowie
-
08:15
PiS chce zakazać wjazdu z niektórych krajów do Polski. Łukasz Kmita: „Potrzebna jest ustawa”
-
08:01
Małżeństwo z Wolbromia w beznadziejnej sytuacji. Instytucje są bezradne z powodu przepisów
-
07:44
Misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonana w ponad 80 proc.
-
07:27
Skąd ta wysypka? Szerzyny zamykają kąpielisko
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze