Michał Bogucki artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Naukę artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Krakowie, gdzie jego rodzice Maria i Janusz Boguccy zamieszkali po wojnie. W drugiej połowie lat 50. działali w Grupie Krakowskiej i współtworzyli Galerię Krzysztofory, której Maria Bogucka była pierwszym kierownikiem.
Michał Bogucki uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Zadebiutował wystawą indywidualną „Ćwiczenia sakralne” w 1971 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Po niej nastąpiły wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seatle, Batumi i Tbilisi. Uczestnik międzynarodowego festiwalu sztuki w Malmo Konsthall i IX Biennale Młodych w Paryżu.
Jako twórca i animator brał udział w wystawach niezależnych w stanie wojennym, realizowanych przez Marię i Janusza Boguckich, potem Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz.
Istotne miejsce w dorobku twórczym Michała Boguckiego zajmuje również działalność wystawiennicza. Był komisarzem i scenografem wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie i w Bukareszcie. W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.
- A
- A
- A
Michał Bogucki - Stacja Kraków w Pałacu Sztuki
Nowa wystawa znanego warszawskiego artysty malarza, performera , projektanta witraży Michała Boguckiego , twórcy i wieloletniego dyrektora Muzeum Ikon w Warszawie . "Stacja Kraków" jest dla Artysty wystawą szczególną. Prezentuje na niej prace ostatnich trzech lat, jak i te najnowsze, tworzone specjalnie do Krakowa. Stacja Kraków - Wernisaż 8 sierpnia 2024, czwartek, godz. 18.00 Górny Pałac Sztuki TPSP – Świetlica Wyspiańskiego Wystawa czynna 7.08 – 1.09.2024Krakowska wystawa jest dla Artysty wystawą szczególną. Prezentuje prace ostatnich trzech lat, jak i te najnowsze, tworzone specjalnie do Krakowa. Można powiedzieć, że jest wystawą sentymentalną, powrotem do lat młodzieńczych oraz początków drogi twórczej.
Rozmowa z Michałem Boguckim o jego sztuce i krakowskiej wystawie w Kole Kultury 14 sierpnia o g. 22.05
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:46
Teatr Tej Ziemi - Janosik Przebudzenie
-
22:20
Poważny wypadek w Skawicy. Pięć osób rannych, na miejscu śmigłowiec LPR
-
21:36
Feeria barw i karpacki folklor. Zobacz zdjęcia z Biesiady Karpackiej
-
21:05
Anoreksja, bulimia, objadanie – to nie problem z jedzeniem. To wołanie o pomoc
-
20:29
Zabytkowy tramwaj zderzył się z samochodem. Do Krakowa trafił ledwie kilka dni temu
-
19:55
Właściciel Bruk-Bet Termaliki: Chcemy jak najszybciej wrócić do Ekstraklasy
-
19:40
„Życie w ułamku sekundy potrafi obrócić się w inną stronę”. Rafał Mikulec o trudnym powrocie po kontuzji i wyzwaniach w Ekstraklasie
-
18:53
O Halce co Jontka nie chciała
-
18:07
Burze przeszły przez Małopolskę. Ponad 150 interwencji strażaków
-
17:03
Notowanie nr 1621 z 21.06.2026 r.
-
16:47
Zderzenie siedmiu samochodów na autostradzie A4 [AKTUALIZACJA]
-
16:11
Nocą w Tatrach słychać nie tylko wilki. Audiopułapki rejestrują też... łamiących zakaz
-
15:34
Wisła Kraków ma nowego bramkarza. Odkrycie minionego sezonu Ekstraklasy
-
15:24
Geodeci sprawdzają działki na Podhalu. Niektórzy właściciele zapłacą wyższy podatek
-
14:01
15. Wodna Masa Krytyczna
-
13:35
Papaje zjechały do Ładnej. Rolnicze samoróbki znów zachwyciły na zlocie
-
12:59
Pożar pustostanu w Wysowej-Zdroju. Mężczyzna ratował się skokiem przez okno
-
12:46
"Jedyny Pierścień" czyli Tolkien przy stole. RPG, które pozwala wejść do Śródziemia
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze