Nagroda „Lista Goncourtów: polski wybór” została zainicjowana przez Instytut Francuski w Krakowie w 1998 roku, a Akademia Goncourtów objęła nad nią honorowy patronat. Francuska Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień w literaturze francuskojęzycznej.

W uzasadnieniu czytamy m.in.
„ Jury Listy Goncourtów: polski wybór 2012 uznało, że powieść „ Comme une bête” autorstwa Joy Sorman wyróżnia się oryginalnością niosąc ze sobą wyraźne przesłanie filozoficzne. Autorka posługując się jasnym i prostym stylem, jednocześnie używając specjalistycznego języka, przenosi czytelnika do nieznanego świata rzeźniczego rzemiosła. W naszej sterylnej, poukładanej i zorientowanej na konsumpcję rzeczywistości, narrator pozwala nam zredefiniować relację między człowiekiem i zwierzęciem.

Jury doceniło uniwersalność tekstu, który czerpie z poetyki naturalizmu, nawiązując do twórczości Nietzschego, Zoli i Flauberta.

Oficjalne głoszenie tegorocznego laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” odbyło się na Targach Książki w Krakowie podczas konferencji prasowej pod honorowym przewodnictwem Véry Michalski, prezes wydawnictwa Noir sur Blanc i szefowej Fundacji Jana Michalskiego, oraz w obecności zeszłorocznego laureata Nagrody 2012 Sorj’a Chalandon.