Program przeglądu składa się z filmów, które opisują realia życia czarnej społeczności Stanów Zjednoczonych, oraz dotykają jej problemów, zarówno w perspektywie historycznej jak też współczesnej.Wszystkie prezentowane filmy powstały po 2000 roku. Wyjątek stanowi jeden szczególny tytuł - Within Our Gates Oscara Micheux, najstarszy zachowany film reżysera afro-amerykańskiego. Pokaz będzie połączony z promocją książki Micheux , po raz pierwszy przetłumaczonej na język polski. Jest to autobiograficzna powieść, której główny bohater pokonuje trudności związane z realizacją marzeń o poprawie swojego życia.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Program przeglądu:

21.02.2013, czwartek, godz. 17:00
Inauguracja przeglądu filmowego: Afro-Ameryka: przegląd kina afro-amerykańskiego z udziałem przedstawicieli Konsulatu USA w Krakowie.

Eskadra Czerwone Ogony/Red Tails ; Reż. Anthony Hemingway; USA 2012; 125'
Historia Tuskegee Airmen, pierwszej eskadry afroamerykańskich pilotów latających w misjach bojowych podczas II wojny światowej. Film w gwiazdorskiej obsadzie, opisujący mało znany w Polsce epizod ostatniej wojny.


22.02.2013, piątek, godz. 18:00
Klub Dyskusyjny/The Garden Debaters ; Reż. Denzel Washington; USA 2007; 123'
Dramat wyreżyserowany przez Denzela Washingtona, oparty na prawdziwej historii Melvina B. Tolsona, nauczyciela w teksańskim Wiley College. W 1935 Tolson stworzył tam studenckie koło mówców, które na narodowym konkursie rzuciło wyzwanie samemu Harvardowi.


23.02.2013, sobota, godz. 18:00
Przed filmem prelekcja połączona z promocją książki:
„Podbój” Oscara Micheaux, Paweł Średziński z Fundacji „Afryka Inaczej”

Within Our Gates ; Reż. Oscar Micheaux; USA 1920; 79'
Klasyczny niemy film z lat 20. o ponurych rasistowskich czasach Jima Crowa i Ku Klux Klanu. Historia Afro-Amerykanki, Sylvii Landry (Evelyb Preer), która podróżuje z południa na północ Stanów, aby zebrać pieniądze na otwarcie szkoły dla biednych czarnych dzieci. Początkowo jej misja okazuje się porażką, jednak po nawiązaniu romansu z czarnym lekarzem i przy jego pomocy udaje jej się zebrać potrzebną sumę.


24.02.2013, niedziela, godz, 18:00
She Hate Me ; Reż. Spike Lee; USA 2004; 138',
Jack ma kłopoty finansowe. Jego była narzeczona i jej kochanka chcą mieć dziecko i oferują mu kilka tysięcy dolarów za... zapłodnienie jednej z nich. Wkrótce zgłaszają się kolejne kobiety i interes szybko się rozkręca. Sytuacja jednak robi się skomplikowana, gdy okazuje się, że jedną z zapłodnionych jest piękna córka szefa lokalnej mafii...


25.02.2013, poniedziałek, godz, 18:00
Ray ; Reż. Taylor Hackford; USA 2004; 152'
Film opisuje życie muzyka Raya Charlesa, począwszy od biednych czasów dzieciństwa spędzonych w Albany, aż do wielkiego sukcesu, okupionego walką z rasizmem, uzależnieniem od narkotyków i problemami miłosnymi. Charles stracił wzrok w wyniku cukrzycy, na którą zachorował w wieku 6 lat. Nut nauczył się czytając podręczniki napisane językiem Braille'a.


26.02.2013, wtorek, godz, 18:00
Badasssss ; Reż. Mario van Peebles; USA 2003; 108'
Baadasssss to hołd złożony Melvinowi Van Peebles, ojcu reżysera i jednocześnie pionierowi walk o równość ras w kinematografii, jednemu z głównych przedstawicieli Nowej Fali Kina Afroamerykańskiego. Ta zajmująca opowieść koncentruje się na roku 1971, kiedy to powstał głośny film Melvina: Sweet Sweetback Baadasssss Song (debiutował w nim jako aktor syn Mario).


27.02.2013, środa, godz, 18:00
Antwone Fisher ; Reż. Denzel Washington; USA 2002; 120',
Antwone Fisher jest młodym żołnierzem amerykańskiej marynarki wojennej, który szokuje otoczenie niekontrolowanymi wybuchami agresji. Gdy Antwone prowokuje kolejną awanturę, przełożeni rozkazują mu rozpocząć terapię u cenionego psychiatry, dr. Jerome'a Davenporta. Początkowo Antwone zamyka się w sobie i odmawia współpracy, w końcu jednak przełamuje wewnętrzne opory i otwiera się na innych.