Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej obchodzi wieloletnia członkini zespołu artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Lidia Bogaczówna.

To jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci krakowksiego środowiska teatralnego. Żywiołowa i wyrazista aktorka, wspólpracująca chętnie z młodymi reżyserami i scenami niezależnymi, jest także oosbą głęboko zaangażowaną w socjalne sprawy środowiska. Znakomita w rolach wymagających doskoanłego warsztatu aktorskiego, eenrgetyczna w rolach dla dzieci.

Wielokrotnie była gościem naszych radiowych audycji - a aktorstwie zawsze mówi z pasją, o warsztatcie wie wszystko, nie są jej także obce problemy środowiska.

Pani Lidio - ad multos annos!

Lidia Bogaczówna ze sceną Teatru im. Słowackiego związana jest od 1986r. W tym czasie stworzyła wiele aktorskich kreacji niezapomnianych przez widzów i docenionych przez krytykę, ostatnio w spektaklach: Pacjent EGBDF, Czarnoksiężnik z Krainy Oz, O rozkoszy, Ożenek, Chory z urojenia . Prócz wielu ról teatralnych ma w swoim dorobku także kreacje telewizyjne oraz filmowe. W latach 2006 – 2010 była Przewodniczącą krakowskiego Oddziału ZASP. W roku 2009 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2010 roku medalem Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.
Uroczysty wieczór jubileuszowy, podczas którego zostały odczytane i wręczone listy gratulacyjne m. in. od Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, odbył się po spektaklu „O rozkoszy” w reżyserii Macieja Wojtyszki , w którym artystka gra jedną z głównych ról – Elżbiety, carycy Rosji.


Lidia Bogaczówna - Absolwentka PWST w Krakowie (1982). Pierwsze kroki stawiała jako stażystka w Teatrze STU (1977-78). W latach 1982-86 aktorka Teatru "Bagatela" w Krakowie. W latach 2006 - 2010 Przewodnicząca Oddziału ZASP w Krakowie.
Od kilkunastu lat stale współpracuje z Zygmuntem Koniecznym, m. in. nagrywając muzykę do filmów i teatrów, nagrywając płyty (np. Nieszpory na CD), koncerty filharmoniczne, telewizyjne i radiowe do tekstów Wyspiańskiego, Norwida, ks. Twardowskiego, Karola Wojtyły - pod Dyrekcją m. in. Jerzego Maksymiuka, Rafała Delekty.
Od roku 1986 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie gra m. in. w Chorym z urojenia (reż. Giovanni Pampiglione), Ożenku (reż. Maciej Sobociński), Kordianie (reż. Janusz Wiśniewski), ) O rozkoszy (reż. Maciej Wojtyszko), Czarnoksiężniku z krainy OZ (reż. Jarosław Kilian).