Otwarcie z Janem Peszkiem
Tegoroczny Bulwar[t] Sztuki to wielowymiarowe podróże, które sięgają w głąb czasu i przestrzeni. Pierwszy weekend Bulwar[t]u zainauguruje spektakl „Pluton p-brane” w reżyserii Mateusza Pakuły (piątek, 17.07, godz. 17:00 i 20:00), prezentowany w ramach Sceny nocy letniej, z trzema brawurowymi kreacjami aktorskimi Jana Peszka. Aktor wciela się w rolę zarówno niedoszłego i szalonego odkrywcy planety Pluton – Percivala Lowella, jak i jego brata – Abbota Lawrence’a Lowella, rektora Uniwersytetu Harvarda, oraz ich siostry – Amy Lowell, poetki imaginistycznej.
W weekend otwarcia Łaźnia będzie też odkrywać przed publicznością tajemnice własnej historii, świętując 25 lat istnienia w Krakowie. Wspólna historia Jana Peszka i Łaźni Nowej trwa już blisko 10 lat. W sobotę 18 lipca o godz. 16:30 będzie można o niej posłuchać podczas spotkania na orbicie Łaźni pt. Podróże w czasie z Janem Peszkiem, które poprowadzi Małgorzata Wach. W programie dawka anegdot i wspomnień.
Od niezwykłej przygody zaczęła się moja współpraca z Janem Peszkiem – wspomina Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa. – Z różnych powodów opóźnił się termin rozpoczęcia prób do projektu „Wejście smoka. Trailer”. A ja wiedziałem, że muszę jakoś zagospodarować tę lukę w czasie. Wtedy wymyśliłem wspólny – Jana, Błażeja Peszka, i mój – wyjazd do Chin tropem Bruce’a Lee. (…) Największym wyzwaniem i przeżyciem był pobyt w klasztorze Shaolin, gdzie przez dziesięć dni, po dwa razy dziennie, trenowaliśmy z mnichami. Nie zapomnę jak wbiegaliśmy tysiąc pięćset stopni pod górę do stóp świątyni, stawaliśmy w spalonej słońcem polanie i ćwiczyliśmy. Jan był gotowy na każde szaleństwo. To była jedna z przygód życia. Peszkowie też do dziś tak mówią.
Tego samego dnia o godz. 19:00 jednym z tematów improwizowanego wieczoru w wykonaniu grupy IMPRO KRK będzie głośny łaźniowy spektakl „Klub miłośników filmu Misja” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. W przedstawieniu, poza Janem Peszkiem, wzięli udział m.in. Radosław Krzyżowski, Krzysztof Zarzecki oraz liczna grupa amatorów.
Kino pod chmurką
Dla miłośników dobrego kina Łaźnia Nowa przygotowała dwa cykle – Wakacyjną Akademię Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego oraz Kino Bulwar[t]: Świat. I tak pierwsze tytuły, które zobaczymy w plenerze, w ogrodzie Łaźni Nowej, to amerykańska komedia „Sokół z masłem orzechowym” (niedziela, 19.07, godz. 20:30) oraz rodzime kino: „(Nie)znajomych” w reżyserii Tadeusza Śliwy (czwartek, 16.07, godz. 20:30), czy „Wszystko dla mojej matki” (czwartek, 23.07, godz. 20:30). Przed seansem „(Nie)znajomi” Łukasz Maciejewski zaprasza na spotkanie z aktorem Łukaszem Simlatem, a pokaz filmu „Wszystko dla mojej matki” poprzedzi rozmowa z reżyserką filmu – Małgorzatą Imielską oraz odtwórczynią głównej roli – Zofią Domalik, które opowiedzą o kulisach pracy nad filmem.
Wspólne działanie
W programie Bulwar[t]u Sztuki nie zabraknie też różnorodnych warsztatów. Kinga Urbańska i Karolina Szlęzak ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, współpracujące ze stacją PBS przy programie Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr., gdzie pomagają odkrywać polskie korzenie amerykańskich gwiazd, zaproszą bulwar[t]owiczów do odkrywania własnych historii w ramach warsztatów genealogicznych (sobota, 18.07), Przemysław Fik odkryje możliwości pracy kamery w spektaklu podczas warsztatów „Wizualność w teatrze” (wtorek, 21.07), a dla pasjonatów tańca właściciele szkoły Bravo Tango przygotowali wakacyjny kurs tanga argentyńskiego oraz milongi od podstaw (środa, 22.07). Wśród licznych propozycji warsztatowych są także spotkania artystyczno-literackie dla dzieci i młodzieży. W niedzielę, 19 lipca, o 12:00 Zuzanna i Antonis Skoliasowie zaproponują młodym widzom muzyczną podróż po „Bajkach robotów” Stanisława Lema.
BULWAR[T] SZTUKI 2020 KALENDARIUM 16.07-23.07:
16.07. CZWARTEK
20:30 | WAKACYJNA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO: (Nie)znajomi, reż. reż. Tadeusz Śliwa. Przed seansem odbędzie się spotkanie Łukasza Maciejewskiego z aktorem Łukaszem Simlatem
17.07. PIĄTEK
17:00 | SCENA NOCY LETNIEJ: Pluton p-brane, reż. Mateusz Pakuła
20:00 | SCENA NOCY LETNIEJ: Pluton p-brane, reż. Mateusz Pakuła
18.07. SOBOTA
11:00 | WARSZTATY: genealogiczne vol. 1
16:30 | SPOTKANIA – PODRÓŻE W CZASIE: gość: JAN PESZEK
19:00 | SCENA NOCY LETNIEJ: Wieczór impro, IMPRO KRK
19.07. NIEDZIELA
12:00 | DLA DZIECI I MŁODZIEŻY: „Bajki robotów” w muzycznej interpretacji Zuzanny i Antonisa Skoliasów
20:30 | KINO ŚWIAT: Sokół z masłem orzechowym, reż. T. Nilson, M. Schwartz
21.07 WTOREK
18:00 | WARSZTATY: Wizualność w teatrze: wideo
22.07 ŚRODA
18:00 – TANIEC: tango i milonga od podstaw
23.07 CZWARTEK
20:30 | WAKACYJNA AKADEMIA FILMu POLSKIEGO: Wszystko dla mojej matki, reż. M. Imielska. Seans plenerowy i spotkanie Łukasza Maciejewskiego z reżyserką Małgorzatą Imielską i aktorką Zofią Domalik.
www.laznianowa.pl
materiały prasowe/kf
- A
- A
- A
Bulwar[t] Sztuki 2020
50 wydarzeń w ciągu 30. dni. Spektakle teatralne, filmy, spotkania z aktorami i pisarzami, warsztaty, imprezy dla dzieci i młodzieży. 16 lipca rozpoczyna się największy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020! Tematem przewodnim wydarzenia będzie w tym roku kosmos, gwiazdy i międzyplanetarne podróże . Na czas Bulwar[t]u Sztuki Teatr Łaźnia Nowa otwiera swój zielony ogród przy os. Szkolnym 25. Festiwal potrwa do 16 sierpnia.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:52
Graffiti Jam z MGR. MORS w Nowym Sączu
-
12:43
Młodzi, dorośli, rodziny. Jak rozpoznać problem i gdzie szukać wsparcia?
-
12:05
Sardynia w pigułce - słońce, historia i smaki
-
12:00
„Manchester by the Sea”. Film o winie, której nie potrafi uciszyć nawet czas
-
10:36
O "Marszu Azylanta", wolontariuszach oraz ich podopiecznych i...Fundacji Karmimy Psiaki
-
08:45
Ekstraklasa piłkarska - Motor Lubin-Cracovia. Transmisja
-
08:37
To koniec słynnych parasolek w Tarnowie? Na Piekarskiej będzie nowa instalacja
-
08:30
Co daje nam śpiew? I czy śpiewamy na co dzień? Te i wiele innych pytań stawia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz stawia uczestnikom DKM. Do rozmów dołącza się Michał Klauza, dyrektor artystyczny FK
-
08:11
„Wreszcie jest jasno”. Lampy świecą na całym Osiedlu Kolejowym w Tarnowie
-
07:25
Intensywne opady w Małopolsce. Nawet 100 mm deszczu
-
22:47
Ta noc jest inna niż wszystkie!
-
21:59
Tłumy na Nocy Muzeów w Krakowie. Wawel, „Wesele” i muzealne atrakcje do późnej nocy
-
21:57
Na piechotę do porozumienia. Cztery kroki NVC.
-
21:23
Poręczenie majątkowe to nie kara. Prawnik wyjaśnia decyzję sądu w głośnej sprawie z Sądecczyzny
-
19:43
Wisła wygrywa w Warszawie. OPIS MECZU Z POLONIĄ
-
19:35
„Nowa Huta to nie śmietnik Krakowa”. Gorący spór po ostatniej sesji rady miasta
-
18:25
Co za blask! Kończy się remont dachu Teatru Słowackiego
-
17:20
Młody talent z pierwszej ligi na celowniku Wisły Kraków
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze