Prezentacje międzynarodowych i krajowych festiwali animacji, polskie teledyski animowane, animacje długometrażowe, filmy animowane dla najmłodszych to wszystko czeka widzów podczas rozpoczynającej się 26 lipca czwartej edycji przeglądu Krakow Summer Animation Days. Podczas projekcji festiwalowych przypomniani zostaną laureaci ubiegłorocznej edycji krakowskiego festiwalu Etiuda & Anima, w tym zdobywca głównej nagrody obraz krakowskiej artystki Marty Pajek pt "Snępowina". Pokazane zostaną nagrodzone filmy zakończonego 19 lipca w Poznaniu, festiwalu "Animator" oraz z przeglądu AniFilm jednego z dwóch czeskich festiwali animacji. Wydarzeniem będzie pokaz zestawu filmów obejmujących animacje nagrodzone i wyróżnione na tegorocznym festiwalu Annecy we Francji, najstarszym i największym festiwalu na świecie poświęconym animacji.
W trakcie krakowskich Animations Days odbędą się także warsztaty filmowe dla najmłodszych. Wstęp na wszystkie projekcje i warsztaty jest wolny.


jd


Szczegółowy program :


26.07.2012

Mały Rynek
21.30 THE BEST OF 2011 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w Krakowie
Organizowany od 1994 roku w Krakowie, skupia się wokół animacji, etiud studenkich oraz Nowych Mediów. Ostatnio Festiwal był włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 oraz otrzymał nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztulki Filmowej w kategorii wydarzenie międzynarodowe.
23.15 „Miasto Płynie“, real. Balbina Bruszewska, Polska, 2009, 17‘23.35 PLATIGE IMAGE – najlepsze studio grafiki komputerowej w Polsce prezentuje Czołowe studio postprodukcyjne w Polsce. Jego projekty zdobyły nagrody BAFTA, Siggraph i Annecy, były też nominowane do Oscara, Emmy Awards i VES Awards. Dotychczas zrealizowano tam ponad dwa tysiące reklam, czołówek, teledysków, filmów animowanych, a także projektów specjalnych m.in. Polska Prezydencja.
27.07.2012

Mały Rynek
11.00 Filmy animowane dla najmłodszych – Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej prezentuje
14.00 Filmy animowane dla najmłodszych – Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej prezentuje
17.00 Filmy animowane dla najmłodszych – Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej prezentuje
21.30 „Iluzjonista”, real. Sylvain Chomet, Francja, UK, 2009, 90’
Sylvain Chomet (autor genialnego „Trio z Belleville“), zrealizował ten film na podstawie scenariusza komika Jacquesa Tati, obsadzając w tytułowej roli jego animowany klon, który wzrusza i bawi widzów. Nominacja do Oskara w 2011 roku.
23.00 „Dróżnik“, real. Piotr Szczepanowicz, Polska 2012, 11‘
23.15 THE BEST OF 2012 – ANIFILM (Třeboň, Czechy)

Jreden z dwóch czeskich festiwali animacji, gdzie organizuje się międzynarodowy konkurs animacji. Festiwal prezentuje także nowe tendencje pojawiające się w animacji oraz skutecznie wpiera produkcję nowych animacji .


00.15 THE NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL, UK
Szkoła filmowa w Beaconsfield została założona w 1971 roku i od tamtej pory jest miejscem, gdzie studenci zdobywają wiedzę na wielu płaszczyznach branży filmowej. Wykładają tam znakomici specjaliści i wybitni artyści m.in.: Stephen Frears, Brian Tufano, Nik Powell, Paul Bush.


28.07.2012
CK Rotunda (Cafe Rotunda), ul. Oleandry 1
10.00 Warsztaty animacji dla najmłodszych „Wakacyjna przygoda“ – prowadzenie Wiola Sowa – grupa I (180‘).

Warsztaty skierowane są do dzieci spędzających wakacje w mieście. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy przechodzą kolejne etapy pracy nad filmem: scenariusz, tworzenie dekoracji, postaci, wybór techniki animacji, rejestracja ujęć. Zdobywają podstawową wiedzę na temat technik animacji - wycinanki, plasteliny, pixilacji. Organizują pracę na planie i uczą się pracy w grupie. Efektem finalnym będą krótkie filmy animowane.

15.00 Warsztaty animacji dla najmłodszych „Wakacyjna przygoda“ – prowadzenie Wiola Sowa – grupa II (180‘)
Mały Rynek

18.00 Filmy animowane dla najmłodszych – Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej prezentuje
21.30 „Chico i Rita“, real. Javier Mariscal, Fernando Trueba, Tono Errando, Hiszpania/UK, 2010, 94‘
Południowa opowieść o wielkiej miłości utalentowanego pianisty Chico i pięknej śpiewaczki Rity. Ich historia zaczyna się na Kubie w 1948 r., gdzie bohaterów łączy pożądanie i muzyka. To właśnie gorąca muzyka - jazz, mambo, samba – nadają rytm ich uczuciu. Nominacja do Oskara w 2012 roku.
23.15 „Summer Time“, real. Cyprian Piwowarski, Polska, 2009, 10‘
23.30 Animowane teledyski – Yach Film prezentuje ( 120‘)
Założony przez Yacha Paszkiwicza Festiwal Polskich Wideoklipów „Yach Film“ to jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie festiwal teledysków. Zaprezentujemy animowane wideoklipy zgłoszone na festiwal w ciągu ostatnich dwóch lat.


29.07.2012


CK Rotunda (Cafe Rotunda), ul. Oleandry 1
10.00 Warsztaty animacji dla najmłodszych „Wakacyjna przygoda“ – prowadzenie Wiola Sowa -grupa III (180‘)
15.00 Warsztaty animacji dla najmłodszych „Wakacyjna przygoda“ – prowadzenie Wiola Sowa – grupa IV (180‘)


Mały Rynek
18.00 Filmy animowane dla najmłodszych – Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej prezentuje
21.30 THE BEST OF 2012 - ANNECY Festival International du Film D’Animation (Francja)
Festiwal powstał w 1960 roku, jest najstarszym i największym festiwalem na świecie poświęconym animacji i stanowi punkt odniesienia dla całej światowej animacji. Prezentowany zestaw filmów obejmuje animacje nagrodzone i wyróżnione na tegorocznym festiwalu Annecy.

22.45 THE BEST OF 2012 - Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu
.Na program prezentacji złożą się animacje nagrodzone na zakończonej świeżo - 19 lipca - tegorocznej edycji.