Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł aktor Starego Teatru Zygmunt Józefczak

O śmierci aktora poinformował w mediach społecznościowych Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Wiosną Zygmunt Józefczak miał poważny wypadek. Wskutek upadku z metalowych schodów doznał rozległego urazu czaszkowo-mózgowego. Przeszedł operację, po której czekała go długa, specjalistyczna rehabilitacja. Zmarł w wieku 75 lat.

Fot. archiwum RK

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zygmunta Józefczaka – wybitnego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, od ponad 50 lat związanego ze Starym Teatrem

- napisano na profilu facebookowym Starego Teatru.

 

Zygmunt Józefczak (ur. 30 kwietnia 1947 r. w Poznaniu) był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1969 r. ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Od lipca 1969 r. do sierpnia 1971 r. był związany z Teatrem Ludowym w Krakowie. We wrześniu 1971 r. rozpoczął pracę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, gdzie wystąpił m.in. w "Dziadach" i "Wyzwoleniu" w reż. Konrada Swinarskiego (1973 r. i 1974 r.), "Śnie o Bezgrzesznej" w reż. Jerzego Jarockiego (1979 r.), "Marzycielach" w reż. Krystiana Lupy (1988 r.), "Markizie O." w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (1993 r.), "Tangu Gombrowicza" w reż. Mikołaja Grabowskiego (2003 r.) i "Królu Ubu" w reż. Jana Klaty (2014 r.).

Zygmunt Józefczak był także związany z Radiem Kraków. Brał udział w nagraniu słuchowiska poetyckiego "Słucham i patrzę". Premiera słuchowiska odbyła się na antenie Radia Kraków 6 stycznia 2021 roku. Płyta z klasyką polskiej poezji ukazała się 18 stycznia 2021, a jej egzemplarze zostały nieodpłatnie przekazane do Domów pomocy Społecznej i Kubów Seniora. Na płycie znalazły się  wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Mariana Hemara i Zbigniewa Herberta w wykonaniu Grażyny Frycz i Zygmunta Józefczaka.

Posłuchaj

W ostatnich latach grał m.in. w spektaklach "Nic" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (2019 r.), "Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór" w reż. Michała Borczucha (2020 r.), a także w "3SIOSTRACH" w reż. Luka Percevala (2021 r.).

Na wielkim ekranie można go było oglądać w "Janie Pawle II" Johna Kenta Harrisona, "Karolu - człowieku, który został papieżem" Giacomo Battiato oraz "Prawdziwych zbrodniach" Alexandrosa Avranasa. Na swoim koncie miał również liczne role w Teatrze Telewizji.

W 1995 roku otrzymał wyróżnienie „Polityki” w ogólnopolskim rankingu aktorów za najciekawsze role w sezonie – rola Plebana w przedstawieniu „Don Kichote” M. Cervantesa, reż. M. Fiedor

W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 1981 otrzymał Srebrną Odznakę Miasta Krakowa za pracę społeczną dla miasta.

Źródło: stary.pl
Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3491855

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię